Największe lotnisko na świecie pod względem ruchu pasażerskiego to zdecydowanie Hartsfield-Jackson Atlanta International Airport w Atlancie w USA. To chyba mało kogo zdziwi, bowiem Stany nie od dziś kojarzą się ze wszystkim, co wyjątkowo duże. Okazuje się, że to właśnie tam od lat podróżnych jest najwięcej. Jeśli zaś mowa o powierzchni, z portem tym zdecydowanie wygrywa King Fahd International Airport w Dammam w Arabii Saudyjskiej.
Największe lotnisko na świecie ze względu na ruch
Co warto wiedzieć o jednym z największych portów świata w USA? Hartsfield-Jackson Atlanta uchodzi za najbardziej ruchliwe. W 2024 roku po raz kolejny wygrało w ważnym rankingu, na co wskazały dane ACI World, czyli Międzynarodowej Rady Portów Lotniczych. Miejsce, o którym mowa w ubiegłym roku obsłużyło 104,6 mln pasażerów. Pod tym względem niewiele gorszych jest aż pięć innych portów w USA, choć dobrze wypada też Dubaj.
Atlanta – Hartsfield-Jackson jest gigantem i fenomenem na skalę światową, bowiem wbrew pozorom nie znajduje się w żadnym z najpopularniejszych miast na świecie. Okazuje się, że jest tak z wielu powodów – m.in. da się tam dolecieć bardzo szybko niemal z każdego stanu w USA. Krótki czas podróży dotyczy też innych ważnych punktów na świecie. W Toronto znajdziemy się już po 2 godzinach a w Londynie po 8. Krótki czas dotyczy też Paryża, Stambułu, Kataru, Tokio czy RPA. Ponadto nie trzeba też korzystać z przesiadek.
Dodatkową zaletą jest, że w Atlancie jest także hubem dla Delta Airlines, czyli jednych z największych linii na świecie, ale także miejscem nowoczesnym i wydajnym. W okolicy turyści mogą liczyć m.in. na podziemne sieci pociągów, miejsca parkingowe, sieć kolejową i ponad 200 bramek krajowych i międzynarodowych.
Lotnisko w Arabii Saudyjskiej też wygrywa
Nie można pominąć faktu, że w rankingach na największe lotniska na świecie wygrywa także port im. Króla Fahda w Dammam w Arabii Saudyjskiej. Obiekt ten ma imponująca powierzchnię prawie 780 km² i jest większy od samego miasta oraz od 23 krajów na świecie. Wielkością wygrywa m.in. z Dominikaną, Maltą, Watykanem czy San Marino.
Brzmi imponująco? Okazuje się, że turyści korzystają z portu już od 1999 roku. Wyróżniany jest on jako gigant infrastruktury lotniczej, ale mimo to nie obsługuje tak dużo pasażerów jak wspominane Hartsfield-Jackson w Atlancie – jest to zaledwie 10 milionów osób rocznie.
Lotnisko oprócz dwóch standardowych terminali – jednego dla lotów międzynarodowych i dla lotów krajowych – posiada trzeci przeznaczony specjalnie dla rodziny królewskiej, VIP-ów i urzędników państwowych. Sam terminal królewski ma powierzchnię 177 000 stóp kwadratowych. Co ciekawe znajdziemy tam meczet, który mieszczący do 2 tys. wiernych, osiedle mieszkaniowe czy szklarnię na rośliny.
instagramCzytaj też:
To lotnisko nie ma szczęścia do rankingów. Turyści wystawili mu fatalną ocenęCzytaj też:
Podróżnik wybrał najgorsze lotniska w Europie. Jedno jest w Polsce