Podróżując po świecie, można się natknąć na ostrzeżenia przed dwoma sposobami na zakażenie się malarią. Chodzi m.in. o przebywanie na lotniskach i kontakt z bagażami. Liczba poszkodowanych turystów rośnie. Prognozy i wyniki badań nie są pozytywne.
Malaria w turystyce
Malaria to choroba zakaźna kojarzona głównie z krajami tropikalnymi. Często przenoszona jest przez komary, ale nie tylko. Śmiertelności w przypadku zakażenia jest bardzo wysoka, a objawy bolesne. Okazuje się, że jesteśmy na nie narażeni nawet w Europie.
Coraz więcej mówi się o tzw. malarii lotniskowej i bagażowej. Turyści podróżujący po świecie bywają zarażani chorobą, nawet jeśli nie wracają z egotycznych miejsc. Czasem są poszkodowani tylko dlatego, że znaleźli się w danym porcie, do którego przedostały się groźne komary. Te stwarzają też zagrożenie, gdy chowają się w torbach, walizkach czy paczkach.
Z nowych badań przeprowadzonych przez międzynarodowy zespół badaczy wynika, że tylko w przeciągu pięciu lat – od 2018 do 2022 zidentyfikowano 145 przypadków zakażeń na lotniskach. Najwięcej pojawia się malarii lotniskowej – to 145 przypadków, a mniej bagażowej – 32 przypadki. Niektórych zakażeń nie dało się rozróżnić.
Wzrost przypadków malarii
Z analizy umieszczonej w czasopiśmie Eurosurveillance wynika, że szczyt zakażeń wspomnianej malarii zauważono w 2019 roku. Szczególnie narażeni byli turyści w takich krajach jak Francja, Belgia i Niemcy. Chorymi na malarie często okazywali się ci, którzy przebywali w porcie często np. pracownicy.
Niestety skutki zakażeń malarią bywają tragiczne. Choć większość osób wyszła z choroby bez szwanku, to wiadomo, że ze 133 przypadków, 9 było śmiertelnych. Skutki choroby były gorsze dla osób powyżej 50 roku życia. Sama choroba zabija rocznie aż 400 tys. osób na świecie w tym głównie dzieci i kobiety w ciąży.
W związku z zagrożeniem służby lotniskowe nawoływane są przestrzegania procedur dezynfekcji. WHO zaleca m.in. rozpylanie pestycydów w kabinach pasażerskich, w tym w toaletach, oraz w luku bagażowym. Podróżni powinni bardzo uważać na swój stan zdrowia i reagować jeśli pojawia się u nich niepokojące objawy.
Czytaj też:
Szczepienia zalecane dla podróżującychCzytaj też:
Ostrzeżenie dla turystów. Coraz częściej przywożą z wakacji śmiertelną chorobę