Sytuacja miała miejsce w miniony weekend w Darłówku. Ta niepozorna i malownicza miejscowość przyciąga turystów o różnych porach roku i jak widać, może totalnie zaskoczyć nie tylko bursztynami wyrzucanymi przez fale. Spacerując po plaży rankiem, dało się tam dostrzec trąbę wodną.
Trąba wodna w Darłówku
Zjawisko zostało uchwycone z daleka na zdjęciu. Podzielono się nim na facebookowej stronie „Sieć Obserwatorów Burz”. Widać na nim, jak nad morską wodą unosi się trąba wirująca aż do chmur. Niebo było dość szare i owiane białymi kłębkami. Na zewnątrz panowała mroźna atmosfera. Autorzy posta wspominają, że odnotowano m.in. intensywne opady śniegu, a nawet burze śnieżne.
„Jeśli i Wy widzieliście dziś to zjawisko, podzielcie się swoimi materiałami” – czytamy w internetowym komunikacie. Internauci byli zachęcani do dzielenia się podobnymi zdjęciami z Darłówka lub innych miejscowości. Okazuje się, że świadków tej trąby wodnej nie było zbyt wielu. Publikowano jednak fotografie przedstawiające opady śnieżne z okolic Mielca czy mroczne czarne chmury z Darłowa.
Trąba wodna. Czy trzeba się bać?
Trąbę wodną można uznać za zjawisko niebezpieczne, zwłaszcza jeśli przybiera charakter tornado, a my znajdujemy się w pobliżu niej, np. pływamy właśnie po morzu. Niektóre szybko się rozpraszają i nikomu nie szkodzą. Zwykle też są słabsze niż jej powietrzne odpowiedniki. Nad Bałtykiem wiele razy obserwowano już taki fenomen w wodnym wydaniu. Choć na ogół powstaje on zwykle w klimacie tropikalnym i subtropikalnym, okazuje, są wyjątki i nawet w strefie umiarkowanej może dojść do zjawiska.
Zdaniem naukowców trąba wodna tworzy się gdy jednocześnie zaistnieje kilka okoliczności. Nad wodą muszą znaleźć się masy ciepłego powietrza, które są dość niestabilne i podlegają rotacji. Poza tym w dolnej warstwie atmosfery musi wytworzyć się chmura konwekcyjna i wiatr. Skondensowane krople wody o mikroskopijnych rozmiarach tworzą wąski lej, który czasem rozszerzają się na dole do formy stożka.
W konsekwencji można mieć wrażenie, że trąba wyłania się z chmury – jej widok za każdym razem jest spektakularny. Nic w tym dziwnego, że większość osób mając do czynienia ze zjawiskiem, natychmiast chwyta za aparat. Widzieliście kiedyś coś takiego na żywo?
Czytaj też:
Huragan Milton uderzył w USA. Tornada, trzy miliony ludzi bez prąduCzytaj też:
Wyjątkowy gość w Bałtyku. Delfin-samotnik pod lupą naukowców