Para czeskich turystów już w sobotę utknęła w regionie Żlebu Komarnickich w masywie Zadniego Gerlacha. Z prośbą o pomoc zwrócili się do słowackiej Horskiej zachrannej sluzby, niestety z powodu złych warunków ratownicy nie mieli możliwości ruszyć im z pomocą. Sytuacja zmieniła się w niedzielę rano, kiedy Słowacy o pomoc poprosili ratowników z TOPR.
Trudna akcja w Tatrach. Turyści w stanie głębokiej hipotermii
Przeprowadzenie akcji w sobotę lub w nocy z soboty na niedzielę było niemożliwe z powodu załamania aury. „Turyści Ratowników HZS poprosili o pomoc w dniu wczorajszym, jednak ze względu na bardzo trudne warunki jakie teraz panują w Tatrach oraz niski pułap chmur po południowej stronie Tatr, nie byli w stanie dotrzeć do potrzebujących pomocy. Pozostanie turystów jeszcze przez krótki czas w ścianie, bezpośrednio zagrażało ich życiu” – można przeczytać w komunikacie Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.
W niedzielę rano pogoda uległa nieznacznej poprawie, przez co toprowcy mogli ruszyć z pomocą Czechom. Jak się okazało, byli oni już w stanie głębokiej hipotermii, a także doznali odmrożeń. „Rano wykorzystując chwilową poprawę pogody, śmigłowcem w miejsce zdarzenia przetransportowano trzech ratowników TOPR, którym w bardzo trudnych warunkach atmosferycznych przy niskiej widoczności udało się przetransportować turystów w hipotermii głębokiej oraz z odmrożeniami kończyn do zakopiańskiego szpitala” – poinformowali ratownicy.
Pierwszy śnieg w Tatrach i bardzo trudne warunki na szlakach. TOPR i TPN ostrzegają
W niedzielę rano media społecznościowe obiegły zdjęcia zaśnieżonych górskich szczytów. Biało zrobiło się na Kasprowym Wierchu, ale również w niższych partiach Tatr. Świeżego puchu nie brakowało m.in. na Hali Gąsienicowej, czy w Dolinie Pięciu Stawów.
Przed trudnymi warunkami na szlakach ostrzegał tatrzański Park Narodowy. „W Tatrach spadł śnieg, który leży już od wysokości około 1400 m n.p.m. Warunki do uprawiania turystyki są trudne – na szlakach jest bardzo ślisko i mokro. W wyższych partiach Tatr występują oblodzenia, a niski pułap chmur ogranicza widzialność, co może prowadzić do utraty orientacji w terenie i pobłądzeń. Na niżej położonych szlakach, w wielu miejscach występuje błoto i kałuże” – poinformowano w najnowszym komunikacie turystycznym.
Przed trudnymi warunkami na szlakach, ale również złą pogodą w najbliższych dniach ostrzegają również ratownicy z TOPR. „Warunki w Tatrach stały się bardzo wymagające. Ostatniej doby temperatura w wyższych partiach Tatr spadła poniżej 0 i spadło kilka centymetrów śniegu. W najbliższych dniach sytuacja nie ulegnie poprawie. Prognozowana jest ciągle niska temperatura oraz opad śniegu. Apelujemy o rozważne planowanie górskich wycieczek” – przekazali.
Czytaj też:
Tak we wrześniu wygląda szlak na Giewont. Lepiej wiedzieć to przed wędrówką