Czym jest czarcia miotła? Z jakich grzybów w przeszłości pozyskiwało się atrament? To tylko dwa przykłady ciekawostek, którymi w ostatnich miesiącach z internautami podzielili się przedstawiciele Lasów Państwowych. W środę poziom zaintrygowania zdecydowanie wzrósł. Wszystko za sprawą zdjęcia lodowych włosów.
Grzyb zamieszany w powstanie niezwykłego zjawiska lodowych włosów
Fotografia opublikowana w mediach społecznościowych poruszyła i zaintrygowała internautów. Przyglądając się jej uważnie, trudno orzec, co takiego się na niej znajduje. Obiekt przypomina mróz, szadź, zgubioną perukę lub futerko.
Jak się okazuje, przez lata problem z identyfikacją tego zjawiska mieli nawet naukowcy. Lodowe włosy zauważono po raz pierwszy w 1918 roku, jednak dopiero w 2015 roku niemieccy i szwajcarscy badacze odkryli, jak do niego dochodzi. We wszystko zamieszane są bowiem grzyby.
„Powstaje ono w wyniku spowolnienia przez grzyby Exidiopsis effusa procesu krystalizacji. Odbywa się to przy jednoczesnej dużej wilgotności powietrza i temperaturze poniżej zera. Woda zostaje delikatnie wypychana, tworząc bardzo cienkie, podłużne kryształki lodu, które swym wyglądem przypominają włosy” i wyjaśnili leśnicy w specjalnym wpisie.
Przedstawiciele Lasów Państwowych dodali również, że zjawisko to jest niezwykle rzadkie i występuje tylko lokalnie. Lodowe włosy można dostrzec w niektórych miejscach na półkuli północnej, w tym także w Polsce. Zdjęcie, które było dołączone do materiału, wykonał Michał Bryja na terenie Kotliny Kłodzkiej (Nadleśnictwo Międzylesie).
Czytaj też:
Widziałeś takie drzewka? Leśnicy wyjaśniają co się z nimi stałoCzytaj też:
Grzybobranie dla najwytrwalszych. Oto, co można znaleźć na leśnych ścieżkach