Stowarzyszenie Gmin Górskich chce wprowadzić małą rewolucję i zmienić termin letnich wakacji. Samorządowcy zaproponowali, aby uczniowie z poszczególnych województw wypoczywali w różnych terminach między 15 czerwca a 15 września. Nie oznacza to jednak wydłużenia wakacji – według górali wakacje powinny być organizowane na takich samych zasadach jak ferie zimowe, czyli odbywać się w turach. Podobne rozwiązania obowiązują m.in. w Niemczech, Holandii oraz we Włoszech.
Letnie wakacje jak ferie zimowe
Zwolennicy rozłożenia wakacji w czasie zapewniają, że wejście pomysłu w życie byłoby korzystne dla wszystkich. Branża turystyczna mogłaby przedłużyć sezon o blisko miesiąc, co przełożyłoby się na znacznie większe zyski. W turystycznych miejscowościach byłby mniejszy tłok, co miałoby się przełożyć na zwiększenie komfortu wypoczynku. Według pomysłodawców skorzystać mieliby również pracodawcy, którym łatwiej byłoby ułożyć grafiki na wakacyjne miesiące.
– Każde działanie mające na celu wydłużenie okresów wypoczynkowych jest bardzo dobre zarówno z punktu widzenia wypoczywających jak i biznesu. Hotelarze wolą mieć mniejsze obłożenie, ale regularne, niż punktowo bardzo wysokie. Finalnie ceny dla turystów też byłyby niższe – przekonywał w rozmowie z PAP Karol Wagner z Tatrzańskiej Izby Gospodarczej.
Wakacje zostaną rozłożone w czasie?
Wprowadzenie zmian w terminach wakacji wymagałoby współpracy kilku resortów. Andrzej Gut-Mostowy przyznał, że zmiany proponowane przez Stowarzyszenie Gmin Górskich byłoby prawdziwą rewolucją. W rozmowie z RMF FM podkreślił jednak, że resort sportu i turystyki popiera pomysł rozłożenia w czasie wakacji letnich.
– Z punktu widzenia branży turystycznej na pewno byłoby to korzystne. Trzeba rozpatrzeć wszystkie za i przeciw. Tutaj chodzi o system edukacji, rok szkolny w kilku regionach rozpoczynałby się dwa tygodnie później – wyliczał. Wiceminister dodał, że jego resort skierował pismo do MEiN z prośbą o dokładną analizę wszystkich plusów i minusów zmiany terminów wakacji z punktu widzenia systemu edukacji.
Czytaj też:
Turystyka idzie na rekord. Wiceprezes Itaki kreśli optymistyczny scenariuszCzytaj też:
Quiz geograficzny dla prawdziwych wyjadaczy. 7/10 to powód do dumy