Pierwsza Noc Muzeów odbyła się w Berlinie w 1997 roku. Ze względu na jej duże powodzenie kolejne kraje europejskie zdecydowały się wprowadzić taką atrakcję w swój kalendarz. W Polsce pierwszy raz Noc Muzeów odbyła się w 2003 roku w Poznaniu. Od tamtej pory do inicjatywy dołączyły takie miasta jak Kraków czy Warszawa. Do 2023 Noce Muzeów odbyły się w około 150 miastach w naszym kraju.
Kiedy odbędzie się Noc Muzeów 2023?
W trakcie tegorocznej Nocy Muzeów przed zwiedzającymi otworzą się nie tylko muzea. W wydarzeniu wezmą udział również galerie, centra nauki, teatry czy instytucje publiczne. Pojawiają się też miejsca, które na co dzień nie są dostępne do zwiedzania. Co ważne, większość z nich dostępna będzie za darmo bądź po uiszczeniu niewielkiej opłaty.
W wielu polskich miastach atrakcje zaplanowane zostały na noc z 13 na 14 maja. Wtedy Noc Muzeów odbędzie się w Warszawie, Lublinie, Katowicach czy Łodzi.
Kraków, Poznań oraz Wrocław są miastami, które Noc Muzeów organizują w innym terminie. Wydarzenia w tych miastach odbędą się w nocy z 19 na 20 maja.
Noc Muzeów 2023. Atrakcje w Warszawie
Zeszłoroczna Noc Muzeów cieszyła się w Warszawie dużym zainteresowaniem. W ramach kolejnej edycji wydarzenia będzie można skorzystać z atrakcji przygotowanych przez łącznie 270 placówek. Wśród nich pierwszy raz w tym roku pojawią się m.in. Warszawskie Muzeum Komputerów i Gier czy Apple Muzeum Polska.
Z okazji Nocy Muzeów w Warszawie zorganizowano dodatkowe linie komunikacji miejskiej. Na wydarzenia dowiozą nas również specjalne linie muzealne.
Poniżej przedstawiamy kilka atrakcji, które czekać będą na zainteresowanych 13 maja.
- Wydarzenia w DK Świt (godz. 19:00, ul. Wysockiego 11) – spotkanie na temat historii kinematografii oraz warsztaty reżyserskie.
- Wydarzenia w Muzeum Drukarstwa (godz. 18:00, ul. Ząbkowska 23/25) – wystawy i możliwość samodzielnego wydrukowania pamiątki.
- Wydarzenia w Polskiej Operze Królewskiej (godz. 19:00, Stara Oranżeria w Łazienkach Królewskich) – koncerty kameralne.
- Noc Muzeów w Głównej Bibliotece Medycznej (godz. 19:00, ul. Jazdów 1A) – prezentacja zbiorów własnych z dziedziny erotyki i seksu.
- Noc Muzeów w Ogrodzie Botanicznym UW (godz. 20:30-23:30, ul. Aleje Ujazdowskie 4) – zwiedzanie wraz z grą terenową.
- Noc Muzeów w Belwederze (godz. 17:00, ul. Belwederska 54/56) – zwiedzanie rezydencji Prezydenta RP.
Pełną listę atrakcji znajdziemy na stronie Urzędu Miasta Warszawa.
Noc Muzeów 2023. Atrakcje w Lublinie
Już w najbliższą sobotę, 13 maja, będziemy mogli zobaczyć Lublin z zupełnie innej perspektywy. Muzea i inne placówki kultury będą otwarte dla zwiedzających po zmierzchu i zaoferują masę dodatkowych atrakcji.
- Noc Muzeów w Państwowym Muzeum na Majdanku (godz. 11:00, ul. Droga Męczenników Majdanka 67) – oglądanie niedostępnych dla zwiedzających obiektów historycznych. Omówienie i pokaz technik konserwacji zabytków przez muzealników.
- Noc Muzeów w Ogrodzie Botanicznym UMCS (godz. 17:00, ul. Willowa 58/60) – spacer historyczny i zwiedzanie Dworku Kościuszków. To wydarzenie wyjątkowo odbywać się będzie w piątek, 12 maja.
- Noc Muzeów w Muzeum Narodowym w Lublinie (godz. 18:00, ul. Zamkowa 9) – spotkanie autorskie z Pawłem Koziołem wokół książki „Wariant La Plata”.
Lista atrakcji udostępniona została na stronie Spotted Lublin.
Noc Muzeów 2023. Atrakcje w Katowicach
Katowice również dołączają do sobotniej zabawy. Z tej okazji kursować będzie specjalny autobus na trasie Muzeum Śląskie-IPN-ŚCWiS. Jeździć będzie raz na godzinę od 17:30 do 22:30.
Oprócz specjalnych połączeń komunikacyjnych, nie mogło zabraknąć specjalnych atrakcji.
- Wydarzenia w Muzeum Śląskim (godz. 18:00-1:00, ul. Dobrowolskiego 1) – udział w wystawach stałych i czasowych, zajęcia flamenco oraz warsztaty tworzenia neonów. O 23:15 odbędzie się koncert zespołu Sorry Boys.
- Wydarzenia w Śląskim Centrum Wolności i Solidarności (godz. 15:00-22:00, ul. Pola 38) – wystawa i spacer po terenie kopalni z przewodnikiem. O 21:15 przedstawienie przenoszące widzów w klimat nielegalnych spotkań z okresu stanu wojennego.
- Wydarzenia w NOSPR (godz. 22:00, plac Wojciecha Kilara 1) – koncert muzyki ze słynnych filmów grozy i oprowadzanie po zakamarkach gmachu.
- Noc Muzeów w Muzeum Historii Komputerów i Informatyki (godz. 14:00-22:00, ul. Sienkiewicza 28) – zwiedzanie budynku.
- Noc Muzeów w Panteonie Górnośląskim (godz. 16:00, ul. Plebiscytowa 49A) – warsztaty komiksowe dla młodzieży oraz oglądanie nocnej panoramy Katowic z tarasów widokowych.
- Noc Muzeów w Bajce Pana Kleksa (godz. 18:00, ul. Porcelanowa 23) – rozgrywka w escape room odbywająca się do 1,5 godz. Liczba miejsc ograniczona.
Dokładny plan atrakcji dostępny jest na portalu informacji turystycznej województwa śląskiego.
Noc Muzeów 2023. Atrakcje w Łodzi
25 różnych instytucji zdecydowało się na zorganizowanie atrakcji w ramach Nocy Muzeów w Łodzi. Skorzystanie z każdej z atrakcji jest bezpłatne lub kosztuje symboliczną złotówkę. Jak w innych miastach, tak i w Łodzi przygotowano różne specjalne wydarzenia dla uczestników.
- Noc Muzeów w Muzeum Kinematografii (godz. 18:00, plac Zwycięstwa 1) – wystawy oraz projekcje filmów krótkometrażowych.
- Wydarzenia w Muzeum Tradycji Niepodległościowych (godz. 10:00-15:00 oraz 18:00-00:00, ul. Gdańska 13) – wyjątkowe zwiedzanie karceru i spacerniaka. Na chętnych czekać będą również ogromne puzzle historyczne, pokaz serii filmowej i pokój zagadek.
- Noc Muzeów w ASP w Łodzi (godz. 20:00-21:00, ul. Wojska Polskiego 121) – pokaz działania sztucznej inteligencji w obszarze sztuki, warsztaty i targi sztuki.
- Noc Muzeów w Sądzie Okręgowym w Łodzi (godz. 18:00, pl. Dąbrowskiego 5) – zwiedzanie sali rozpraw oraz symulacja procesu z lat 30. Zwiedzający będą mogli spotkać się również z sędzią Anną Marią Wesołowską.
- Noc Muzeów w Szlachetnej Pracowni Stykówka (godz. 18:00, Księży Młyn 7/2u) – ekspozycja zabytkowych aparatów fotograficznych. Istnieje możliwość wykonania zdjęcia portretowego dawnym aparatem w ramach pamiątki.
Po dokładną listę atrakcji zapraszamy na stronę Urzędu Miasta Łodzi.
Czytaj też:
Tego muzeum nikt nie mógł zwiedzać. Teraz zostanie otwarte dla pasjonatówCzytaj też:
Skryty za kościelnym murem tajemniczy ogród w Warszawie