Dla wielu osób idealny wypoczynek musi mieć 3 cechy: dobrą pogodę, złoty piasek i jasnoniebieską wodę w pobliżu. Nie zawsze da się pogodzić te kryteria, jednak jeśli chodzi o kolor wody, można wybrać się do miejsca, gdzie będzie ona miała naszą wymarzoną barwę. Dlaczego w ogóle woda w morzach i oceanach różni się odcieniem? Ekspert wyjaśnia.
Dlaczego kolor wody w morzach się różni?
Istnieje powód, dla którego oceany w niektórych miejscach są bardziej niebieskie niż w innych. Warto jednak zacząć od tego, że tak naprawdę nie mają one niebieskiej wody. Narodowa Administracja Oceaniczna i Atmosferyczna (NOAA) wyjaśnia, że większość oceanów na świecie jest „całkowicie ciemna”.
„Prawie żadne światło nie wnika głębiej niż na 200 m, a żadne nie dociera na pewno głębiej niż na 1000 m. Ocean jest niebieski, ponieważ woda filtruje światło w taki sposób, że kolor czerwony jest absorbowany, a niebieski się odbija” – mówią eksperci.
Jednak bardziej błękitne morze jest uwarunkowane wieloma czynnikami. Jednym z nich jest to, że płytsza woda jest niebieska, ponieważ światło może bardziej przez nią przenikać. Taką znajdziemy np. w Grecji czy we Włoszech.
Mętność wody a jej kolor
Miejsca takie jak Karaiby mają również bardziej błękitną wodę, ponieważ wyspy mają cięższe osady piaskowe, które sprawiają, że ocean wydaje się mniej mętny.
Okazuje się jednak, że nawet plankton może zmienić barwę morza. NASA twierdzi, że: „Podstawowa zasada wykrywania koloru oceanu z kosmosu jest następująca: im więcej fitoplanktonu w wodzie, tym bardziej jest zielona”.
Warto też dodać, że im spokojniejsza woda, tym bardziej niebieski kolor. Bardziej mętna woda w dole jest mniej podatna na wzbijanie się do góry.
Czytaj też:
To wakacyjny numer 1 w tym roku. Airbnb opublikowało rankingCzytaj też:
Tę egzotyczną wyspę odwiedzisz z dowodem osobistym. Paszport nie będzie potrzebny