Ponad 2000 pracowników ochrony na najbardziej ruchliwym lotnisku w Europie – Londyn Heathrow – zamierza wziąć udział w strajkach, które odbędą się w czerwcu i sierpniu. Przypominamy, że nie są to pierwsze protesty tych ludzi. W ciągu ostatnich miesięcy doprowadziły one do odwołania lub opóźnienia wielu lotów – częściowo w święta, a także w weekend koronacyjny. A wygląda na to, że to dopiero początek.
Zanosi się na chaos lotniczy w Europie
Największy związek zawodowy w Wielkiej Brytanii poinformował, że ochroniarze, którzy pracują na Londyn Heathrow, zamierzają zintensyfikować strajki. Ponad 2000 osób ma wziąć udział w protestach, które obejmą najbardziej ruchliwy okres w ciągu roku, czyli wakacje.
Związek Unite powiedział, że kilka tysięcy jego członków będzie strajkowało przez 31 dni – w przedziale od 24 czerwca do 27 sierpnia. Wydarzenie to roboczo nazywane jest „latem konfliktów”, a protesty mogą doprowadzić do paraliżu. Wiele lotów zostanie odwołanych lub też opóźnionych.
Dokładne daty strajków to: 24, 25, 28, 29 i 30 czerwca, 14-16, 21-24 i 28-31 lipca, a także 4-7, 11-14, 18-20 i 24-27 sierpnia.
Funkcjonariusze ochrony Terminalu 3, który jest bazą dla wielu międzynarodowych przewoźników, w tym American Airlines i Virgin Atlantic, dołączą do swoich kolegów z głównego hubu British Airways w Terminalu 5.
Wielotygodniowe strajki na Heathrow
Ochroniarze lotniska strajkują z przerwami od kilku miesięcy. Przedstawiciele Heathrow twierdzą, że te strajki nie miały „żadnego wpływu” na sprawne funkcjonowanie portu lotniczego. W grudniu zeszłego roku na lotniska wezwano wojskowych. Sprawdzali oni paszporty, gdyż personel Straży Granicznej strajkował i nie miał kto tego robić.
„Unite już próbowało i nie udało mu się zakłócić pracy lotniska niepotrzebnymi strajkami w najbardziej ruchliwe dni” – powiedział rzecznik Heathrow.
Ochroniarze protestują, a wcześniej odrzucili ofertę podwyżki, która wynosi 10,1 proc. Chcą bowiem wyrównania przynajmniej na poziomie inflacji, która utrzymuje się w Europie od rozpoczęcia inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 roku.
Związek podkreślił również, że jego wewnętrzne badania pokazują, że średnie wynagrodzenie pracowników na Heathrow spadło o 24 proc. od 2017 roku.
„Akcja strajkowa na lotnisku będzie kontynuowana, dopóki Heathrow nie złoży pracownikom uczciwej oferty płacowej” – powiedziała sekretarz generalna Unite, Sharon Graham.
Czytaj też:
Linia lotnicza anuluje 10 tys. rejsów. Pasażerowie będą mieli problemyCzytaj też:
Wakacje upłyną pod znakiem chaosu lotniczego. Strajki na popularnym lotnisku