„Częstochowa Północy” to inaczej Święta Lipka położona w powiecie kętrzyńskim, 9 kilometrów na południowy- wschód od Reszla i 67 kilometrów na północny – wschód od Olsztyna. Niektórzy nazywają ją również „perłą baroku” i zachwycają się nią pod każdym względem. Co takiego ma w sobie to miejsce?
„Częstochowa Północy” to niezwykłe miejsce. Oto co w sobie skrywa
Pod nazwą „Częstochowa Północy” kryje się wyjątkowe sanktuarium maryjne, które uznawane jest za jeno z najbardziej znanych w Polsce. Miejsce zachwyca nie tylko z powodów sakralnych, ale też przypomina o ważnej i pięknej legendzie.
Sanktuarium tworzone było już w czasach średniowiecza, podobno niegdyś skazaniec, którego uwięziono w lochach zamku w Kętrzynie, za sprawą interwencji Matki Bożej wyrzeźbił figurkę Maryi z Dzieciątkiem. Po tym, gdy to zrobił, został ułaskawiony i uniewinniony. Gdy zawiesił swoją rzeźbę na lipie, w okolicy zaczęli zdrowieć ludzie i działy się cuda. Wtedy zauważono pierwsze pielgrzymki do pobliskiej kaplicy.
Niestety „Częstochowa Północy” ma bardzo smutną przeszłość, bowiem została zburzona – dopiero w 1617 roku wykupiono Świętą Lipkę i przekazano jej administrowanie jezuitom. Wtedy też wybudowano nową kaplicę i umieszczono w niej kopię rzeźby Matki Boskiej. W tym momencie sanktuarium zaczęło rozkwitać i spotykać się z coraz większym zainteresowaniem ludzi z całego świata.
Dziś po dotarciu na miejsce zobaczymy ekspansywny budynek składający się z wielu zabudowań. Jej głównym punktem jest trójnawowa bazylika pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Uwagę przyciągają m.in. jednokondygnacyjne murowane krużganki z narożnymi kaplicami zwieńczonymi kopułami i wysoką latarnią, kamienne figury czy dwupiętrowy budynek klasztoru.
„Częstochowę Północy” odwiedzają turyści. Są zachwyceni
„Częstochowa Północy” na Mazurach regularnie odwiedzana jest przez wielu turystów. Rocznie do sanktuarium zagląda ponad 100 tysięcy osób z Polski i zagranicy. Miejsce staje się celem pielgrzymek religijnych, ludzie przychodzą prosić tam o zdrowie, łaskę oraz przebaczenie.
Co ciekawe Święta Lipka szczególnie spodobała się motocyklistom – ci, co roku masowo przyjeżdżają tam z koszyczkami wielkanocnymi, by święcić swoje pokarmy.
Turyści i pielgrzymi, mogą zwiedzać sanktuarium w Świętej Lipce przez cały rok. Warto jednak pamiętać, że w niektórych godzinach odprawiane są msze, wtedy napotkamy na przerwę. W okresie wakacyjnym tj. do końca września obiekt jest czynny w godzinach 7- 20. Będąc w okolicy, można podziwiać piękne mazurskie krajobrazy i jeziora, więc zwiedzenie atrakcji będzie świetnym pomysłem na weekendowy wypad.
Czytaj też:
Tu znajduje się „polska Jerozolima”. Wygląd świątyni zachwyca turystówCzytaj też:
Zdewastowano polski klasztor w Jerozolimie. Jest reakcja MSZ