Ci, którym się udało, chwalą się zdjęciami ogromnych, białych grzybów. Inni proszą o wskazówki, gdzie czasznic najlepiej szukać. Szczęśliwcy dzielą się przepisami na przyrządzenie grzyba, a wśród nich zdecydowanie królują wielkie plastry czasznicy smażone niczym schabowe.
Czasznica olbrzymia – co to za grzyb?
Czasznica olbrzymia to inaczej purchawica olbrzymia. Do tej pory w Polsce nie była zbyt popularna i bardzo często niszczona. Czasznicę można znaleźć niekoniecznie w lesie – najczęściej pojawia się na łąkach, pastwiskach, ale też w parkach i ogrodach. Rośnie na żyznych i wilgotnych glebach od lipca do września. Obecnie można ją legalnie zbierać, ale warto wiedzieć, że jeszcze całkiem niedawno (do 2014 roku) była w Polsce uznawana za gatunek ściśle chroniony.
Owocniki czasznicy olbrzymiej mogą osiągać rozmiary przekraczające metr w obwodzie. Jak podają Lasy Państwowe, jeden z największych znanych owocników czasznicy został znaleziony w 1955 r. w północnych Czechach. Miał wysokość 46 cm, obwód sięgał 212 cm, a jego waga wynosiła aż 20,8 kg.
Czy czasznica olbrzymia jest jadalna?
Jadalne są młode owocniki czasznicy. Młode, to jednak wcale nie oznacza, że małe. Młodą czasznicę łatwo rozpoznać po wyglądzie. Młode owocniki mają lekki biały nalot, te starsze ciemnieją i stają się oliwkowo-żółte. Różnicę widać też po przekrojeniu grzyba, który w środku jest cały wypełniony miąższem. U młodych grzybów jest on biały, u starszych przybiera żółtą barwę – takiej czasznicy jeść nie należy.
Czasznica ma lekko pieczarkowy smak i przez wielu uznawana jest za jednego z najsmaczniejszych grzybów. Co do jednego z pewnością nie można mieć wątpliwości: wystarczy jeden grzyb, aby zrobić obiad dla całej rodziny.
Czytaj też:
Mistrz grzybobrania ma się czym chwalić. Zdobył króla lasu o wadze 2 kgCzytaj też:
Tego nigdy nie rób podczas burzy w lesie. Leśnicy przygotowali poradnik