Jedna z najrzadszych form piasku, czyli tzw. piasek gwiaździsty, oferuje nie tylko wspaniały widok i unikatowe wrażenia, ale też jest określana jako cud natury. Plaże wykonane właśnie z takiego „materiału” znajdziemy głównie w Azji Wschodniej. Najpopularniejsze leżą w Japonii. Zobaczcie, gdzie dokładnie i jak w rzeczywistości prezentuje się taki piasek.
Plaże z piasku gwiaździstego
Piasek gwiaździsty jest charakterystyczny dla plaż znajdujących się na wyspach Taketomi, Hatoma i Iriomote w Japonii. To tak naprawdę piasek, którego kilkumilimetrowe drobinki mają kształt gwiazd. Na pierwszy rzut oka wydają się zupełnie zwyczajne, dopiero po przyjrzeniu się możemy dostrzec ich piękno. Pomimo niewielkich rozmiarów cząsteczek piasku plażowicze bez problemu dostrzegą gołym okiem ten niesamowity kształt pięcioramiennej gwiazdy.
W przeciwieństwie do większości plaż na świecie, piasek na plaży Hoshizuna i na innych okolicznych japońskich plażach nie składa się ze skał i minerałów, ale raczej z pozostałości poprzednich organizmów. Każda gwiazdka jest egzoszkieletem małych, jednokomórkowych organizmów znanych jako otwornice. Oznacza to, że piasek ten był kiedyś częścią organizmu żyjącego w Oceanie Spokojnym.
instagraminstagram
Skąd piasek gwiaździsty wziął się w tych miejscach?
Gdy fale wdzierają się na plażę, woda niesie ze sobą muszle i egzoszkielety maleńkich stworzeń, tworząc niepowtarzalną linię brzegową. Ten szczególny gatunek otwornic w kształcie gwiazdy, znany jako Baculogypsina sphaerulata, występuje wyłącznie w rafach koralowych Azji Wschodniej, co czyni ten kształt piasku jednym z najrzadszych na świecie.
Wyspy Taketomi, Hatoma i Iriomote, będące domem piasku gwiaździstego, są częścią wysp Yaeyama położonych u wybrzeży głównego archipelagu Japonii. Są to zarówno najbardziej wysunięte na południe, jak i najbardziej na zachód zamieszkałe wyspy w kraju. W przeciwieństwie do wielu popularnych metropolii turystycznych w kraju, odwiedzający te wyspy mogą odpocząć w odosobnieniu. I w wyjątkowym klimacie.
Piasek gwiaździsty jest jednym z najrzadszych rodzajów piasku na świecie. Prócz niego tak unikatowy jest piasek oliwinowy tworzący plażę Papakolea na Hawajach. Składa się on ze skrystalizowanej magmy, a cała tutejsza plaża jest zielona.
Z kolei plaża Pfeiffer w Kalifornii to jedno z niewielu miejsc, w którym dominuje piasek... fioletowy.
Czytaj też:
„Raj na Ziemi” leży tylko 3 godziny lotu z Polski. Jest tu ciepło, tanio i pięknieCzytaj też:
Sześć miejsc nad Bałtykiem, które warto odwiedzić jesienią. Są wyjątkowe o tej porze