Nagranie wykonane w 2022 roku ukazuje zniszczenia w Hagia Sophia w Stambule. Na wideo, które udostępnione zostało dopiero 28 listopada, widać, kruszący się beton w wyjątkowej atrakcji turystycznej. Eksperci alarmują, że potrzebna jest pilna renowacja, jeśli konstrukcja ma przetrwać ewentualne trzęsienie ziemi.
Hagia Sophia w Stambule w opłakanym stanie
Wyjątkowa Hagia Sophia przez cały okres istnienia pełniła już różne funkcje. Była muzeum, świątynią chrześcijańską, a teraz jest meczetem. I przyciąga tysiące turystów z całego świata. Niedawno udostępniony materiał filmowy z września 2022 r. przedstawiający kawałki betonu spadające na gości obiektu zlokalizowanego w Stambule. Potwierdza on zdanie ekspertów, którzy uważają, że 1500-letni obiekt trzeba natychmiast wyremontować.
Şerif Yaşar z tureckiej Fundacji Historii Sztuki powiedział w rozmowie z dziennikarzami, że budowla zawali się w wyniku następnego trzęsienia ziemi. Dodał też, że zanim w lipcu 2020 r. obiekt został przekształcony w meczet, istniała w nim rada naukowa odpowiedzialna za restaurację i konserwację. Zarząd sugerował wówczas, aby muzeum przyjmowało jednocześnie maksymalnie 25-osobowe grupy, gdyż wilgoć pochodząca z ich oddechu niekorzystnie wpływała na wnętrze. Już wtedy rekomendowano też gruntowną renowację obiektu, ale administracja odmówiła, twierdząc, że jest to najbardziej dochodowe muzeum w Turcji.
Yaşar ujawnił, że codziennie do meczetu wchodzą tysiące ludzi, co jest niezwykle niebezpieczne. „Fragmenty meczetu odpadają od punktów łączeń kopuły, a cała kopuła może się rozpaść, jeśli nie zostanie natychmiast odbudowana” – ostrzegł.
Ekspert poinformował również, że wystąpiły problemy na górnym piętrze meczetu, na które wejście jest zabronione. Na piętrze mogą przebywać wyłącznie goście specjalni.
Muzeum zamienione w meczet
Przekształcenie Hagia Sophia w meczet zostało przedstawione jako długo oczekiwane zwycięstwo i wykorzystano je jako materiał w kampanii rządzącej Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) i jej przywódcy, prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdoğana.
Zmiany we wnętrzu budowli dokonano w związku z przekształceniem w meczet. Zasłonięto na przykład kultowe mozaiki przedstawiające Matkę Boską i archanioła Gabriela, a na podłogach położono wykładzinę. W meczecie przez lata dochodziło również do różnych przypadków wandalizmu i zniszczeń.
twitterCzytaj też:
Doskonała wiadomość dla turystów. Z polskiego lotniska polecą do wakacyjnego rajuCzytaj też:
Polka wyjechała do Turcji i się zakochała. „Kiedy wychodzisz za mąż, to za całą rodzinę męża”