Certyfikaty Polskiej Organizacji Turystycznej – najbardziej prestiżowe wyróżnienie w turystyce – rozdane po raz dwudziesty pierwszy. Tegoroczna gala finałowa konkursu odbyła się 19 listopada, w przestrzeni eventowej „LookUp”, w jednym z warszawskich drapaczy chmur – Skylinerze.
Naszą relację z tego wydarzenia można przeczytać tutaj.
Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej dla Najlepszego Produktu Turystycznego w 2024 roku otrzymały:
- Orientarium ZOO Łódź,
- Hortulus Dobrzyca,
- Muzeum Pamięci Sybiru,
- Fabryka Robotów – Museum of Scrap Sculpture,
- Park Rozrywki Mandoria,
- Dolnośląskie Centrum Sportu Polana Jakuszycka,
- Śląskie Centrum Wolności i Solidarności,
- Trasa rowerowa Velo Baltica,
- Światowy Geopark UNESCO Kraina Wygasłych Wulkanów,
- Muzeum Porcelany w Wałbrzychu.
Wyróżnienie otrzymały:
- Muzeum – Zamek w Łańcucie,
- Chmielaki Krasnostawskie.
- Certyfikat Internautów trafił z kolei do Fabryki Robotów – Museum of Scrap Sculpture.
„Najważniejsza nagroda”
Po zakończeniu oficjalnej części nagrodzeni, wyróżnieni oraz zaangażowani w świat polskiej turystyki podzielili się refleksjami nawiązującymi do wydarzenia.
Jacek Janowski, dyrektor Departamentu Wsparcia Rozwoju Turystyki, pełnił funkcję przewodniczącego kapituły konkursowej:
– Produkty w tym roku były wyjątkowo wyrównane. Mieliśmy duży problem, żeby wyłonić zwycięzców. Kierowaliśmy się przede wszystkim ich kreatywnością i innowacyjnością oraz przedstawianą przez nie wizją zrównoważonego rozwoju.
„To miejsce ma swoich wyznawców”
Serca internautów podbiła z kolei Fabryka Robotów – Museum of Scrap Sculpture.
Piotr Mielec – Dyrektor Biura Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej – żartobliwie zauważył, że miejsce to „ma swoich wyznawców na całym świecie”.
– To oni działali, mobilizowali do oddawania głosów na tę atrakcję.
– Mamy co pokazać – mówił zaś Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa opolskiego.
Jak dodał, „Fabryka Robotów jest unikatowa na skalę Europy, stworzona z pasją i oddaniem”.
Bałtów triumfuje
Złoty Certyfikat powędrował do Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego. Piotr Sepioło – członek zarządu Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Świętokrzyskiego wyraził nadzieję, że ta nagroda przyciągnie osoby zatrzymujące się w regionie.
– Warto podkreślić, że to pierwszy Złoty Certyfikat dla atrakcji z województwa świętokrzyskiego. Z Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego jesteśmy niezwykle dumni. Każdego roku odwiedza go ponad 400 tys. osób.
– 20 lat naszej działalności robi wrażenie, choć czuję, że to tak naprawdę dopiero początek. Naszym cele jest doprowadzenie do tego, by Bałtów stał się miejscowością wypoczynkową – zapowiedział Filip Lichota, prezes zarządu DLF Ivnest Sp. z.o.o., właściciela Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego.
Trzy nagrody
Dwa Certyfikaty POT trafiły do produktów turystycznych z województwa zachodniopomorskiego. Mowa o wspomnianych wcześniej Ogrodach Hortulus i trasie rowerowej Velo Baltica. Tytuł Turystycznego Odkrycia Roku otrzymało z kolei Morskie Centrum Nauki im. Prof. Jerzego Stelmacha znajdujące się w Szczecinie.
Magdalena Bulikowska, prezes Zachodniopomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, zaznaczyła, że ta atrakcja, podobnie jak inne, przyciąga turystów.
– Niektórzy powracają. MCN niesie w sobie ładunek zastanawiający i zachwycający. Zmieniają się niektóre wystawy, ekspozycje.
Z kolei wyróżnienie otrzymało między innymi Muzeum – Zamek w Łańcucie. Dr Paweł Szopa – dyrektor instytucji, podkreślił, że Łańcut słynie z muzyki, sztuki, teatru, „ale niedługo usłyszymy też o wydarzeniach sportowych”.
– U nas jest mnogość doznań no i zamek, który trzeba zobaczyć. Tutaj czas płynie wolniej – dodał.
Czytaj też:
Debata WPROST #WspieramPodróżując. Południe Polski zaprasza turystów