Władze parku apelują o rozwagę. Odradzają wizytę w terenach Tatr objętych obostrzeniami. Dla bezpieczeństwa zamknięto kilka przejść granicznych.
Groźny wirus w Tatrach
Władze słowackiego Tatrzańskiego Parku Narodowego informują o kolejnych ogniskach występowania pryszczycy – groźnej choroby zwierząt, która stanowi coraz większe zagrożenie dla rolnictwa, dzikiej fauny i unikalnych populacji między innymi kozic górskich, których liczebność zmalała jedynie do około tysiąca sztuk.
Kozica tatrzańska występuje wyłącznie na terenie wysokogórskim i każdy przypadek zakażenia może mieć poważne konsekwencje dla całego gatunku – informują służby TANAP.
TANAP o pochodzeniu wirusa
Słowackie służby ustaliły, że wirus przybył na tereny TANAP najprawdopodobniej z Węgier. W celu powstrzymania rozprzestrzeniania się zarazy zdecydowano zamknąć cześć małych przejść granicznych. Zlecono również wzmożone kontrole na granicy między Węgrami i Austrią, które mają potrwać do 7 maja.
Sytuację w regionie monitoruje również Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Z informacji przekazanych przez resort wynika, że pryszczyca nie dotarła jeszcze do Polski.
W Polsce obowiązuje zakaz transportu żywych zwierząt parzystokopytnych (w szczególności z gatunków: bydło, owce, kozy i świnie), produktów pochodzenia zwierzęcego oraz obornika, słomy i siana z tych terenów Słowacji i Węgier, które objęte są ogniskami pryszczycy oraz ze stref buforowych, bezpośrednio związanych z potwierdzonymi ogniskami (obszary objęte ograniczeniami wyznaczają narodowe właściwe służby Słowacji, Węgier i Austrii. Obszary te są wymienione w przepisach UE) – przypomina MRiRW.
TANAP wystosował apel do turystów
Służby TANAP informują, że pryszczyca może być przenoszona nie tylko przez dzikie zwierzęta, ale również przez zwierzęta hodowlane, a nawet ludzi. Specjaliści uspokajają jednak, że wirus nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla człowieka.
Apelujemy do osób z terenów dotkniętych wirusem pryszczycy, aby rozważyły swój pobyt na obszarze Tatrzańskiego Parku Narodowego w czasie rozprzestrzeniania się wirusa. Wirus pryszczycy to wysoce zakaźna choroba dotykająca zarówno zwierzęta hodowlane, jak i dziko żyjące. Może być przenoszony przez ludzi oraz ich psy, jeśli nie są przestrzegane rygorystyczne zasady higieny, szczególnie przy przemieszczaniu się między obszarami – przekazuje słowacki Tatrzański Park Narodowy.
Czytaj też:
Wstrząsający widok w parku narodowym. To zdjęcie mówi wszystkoCzytaj też:
TOPR odkrył ciało turysty pod Świnicą. To może być poszukiwany Polak