Piękny ośrodek wypoczynkowy wraca po latach. Na turystów czeka plaża

Piękny ośrodek wypoczynkowy wraca po latach. Na turystów czeka plaża

Dodano: 
Czarnogóra. Zdjęcie ilustracyjne
Czarnogóra. Zdjęcie ilustracyjne Źródło: Shutterstock
Kultowe ośrodki wypoczynkowe czasem bywają zamykane, ale turyści o nich nie zapominają. Tak jest z obiektem w ciepłym kraju na Bałkanach. Wraca po latach.

Sprawa dotyczy 5-gwiazdkowego hotelu Aman Sveti Stefan w Aman w . Miejsce to od zawsze przyciągało turystów, którzy pokochali tamtejsze widoki i luksusowy klimat. Przyjeżdżały tam nawet gwiazdy jak, Elizabeth Taylor i Marilyn Monroe, co tylko podkreśla rangę miejsca. Ośrodek przez lata słynął z elitarnej turystyki, a goście mogli kupować noclegi w zabytkowych, XV-wiecznych domach na zamkniętej wyspie. Ostatecznie na 5 lat musieli o tym zapomnieć, a w tle rozgrywał się spór. Teraz sytuacja się odmienia.

Wraca słynny ośrodek w Czarnogórze

Po latach zamknięcia Sveti Stefan w Aman wznawia działalność w sezonie letnim 2026 roku. Zainteresowanym zaoferuje dostęp luksusowych apartamentów i wyjątkowej plaży. Kurort to tak właściwie wyspiarskie miasteczko, które połączone jest z lądem wąskim pasem piasku. Znajdziecie go zaledwie 10 km od Budvy.

Goście skorzystają z ośrodka już od 1 lipca. W szczycie sezonu czekać będą na nich wyjątkowa pogoda – ponad 30 stopni Celsjusza, morze idealne do kąpieli i zabytki, do których wystarczy wybrać się na niedaleką wycieczkę.

Obecnie Aman Sveti Stefan to łącznie 33 domków i apartamentowców, będących częścią Villi Miločer – ta kiedyś funkcjonowała jako letnia rezydencja królowej Mariji Karađorđević. Obiekty oferują widoki na morze, góry i ogród, a największy apartament, Sveti Stefan ma prywatny basen, oddzielny salon, jadalnię, spiżarnię i łaźnię parową. Dodatkowo można liczyć też na Aman Spa w prywatnej zatoce Queen's Beach, rozbudowane centrum fitness i sezonowe restauracje.

Zażegnano spór o plaże

Nadchodzące otwarcie to sukces po wielu latach sporów. Swoje niezadowolenie wyrażali mieszkańcy wyspy, którzy żądali bezpłatnego korzystania z plaż znajdujących się naprzeciwko hotelu.

Ostatecznie luksusowy hotel został zamknięty w 2021 roku, a teraz wraca po tym jak osiągnięto porozumienie. Okoliczni mieszkańcy będą mieli dostęp zarówno do plaży Sveti Stefan, jak i King's Beach, zaś na gości hotelowych czekać będzie Queen's Beach.

Do sporu dotyczącego ośrodka odniósł się premier Czarnogóry Milojko Spajić. Na portalu X ujawnił, że państwo otrzyma 10 proc. udziału w zyskach oraz że uzgodniono, iż na terenie nadmorskiego Parku Miločer położonego w pobliżu Sveti Stefan, nie będą prowadzone żadne dodatkowe prace budowlane poza obowiązującymi pozwoleniami.

Czytaj też:
Tajemniczy ośrodek na Mazurach. Dlaczego nikt go nie odwiedza?
Czytaj też:
Piękna alternatywa dla Chorwacji. Dolecimy tanio i bez paszportu

Opracowała:
Źródło: euronews.com