Zdjęcia lodowych włosów nazywanych również „peruką wiedźmy” pojawiły się na facebookowym profilu Wigierskiego Parku Narodowego. Niecodzienne zjawisko zostało zaobserwowane na początku stycznia i wzbudziło duże zainteresowanie internautów. Jak się okazuje, lodową formację zauważono w różnych miejscach, a użytkownicy zaczęli dzielić się swoimi fotografiami.
Lodowe włosy – jak powstają i jak wyglądają?
Pierwszy raz lodowe włosy opisano w 1918 roku, ale tajemnicę ich powstawania naukowcy odkryli dopiero kilka lat temu. „Lód wyglądający jak włosy powstaje przy udziale grzybów znajdujących się w gnijącym drewnie, obumierających częściach roślin, przy jednoczesnej dużej wilgotności powietrza i temperaturze poniżej zera” – wyjaśniały Lasy Państwowe w listopadzie, kiedy to podobne zjawisko zaobserwowano w leśnictwie Krynoczka w Puszczy Białowieskiej.
Jak przekazały Lasy Państwowe, lód pojawia się po tym, jak grzyby z gatunku Exidiopsis effusa spowalniają proces krystalizacji. „Obecność łojówki różowawej powoduje, że woda zostaje delikatnie wypychana, tworząc bardzo cienkie, podłużne kryształki lodu. Niestety, po dotknięciu, lód szybko się topi” – dodano.
Czytaj też:
Magdalena Gorzkowska w drodze na K2. „Maksymalnie ciężko, zimno, wietrznie”