Miejsce nazywane jest Uroczyskiem Mosty i znajduje się w Puszczy Bukowej pod Szczecinem. W środku lasu stoją trzy ogromne betonowe konstrukcje. Jeśli przyjrzeć się im bliżej – dużo szczegółów tu się zwyczajnie nie zgadza. Do mostów nie prowadzą żadne drogi, a jedna z budowli ma różniące się od siebie filary. O co w tym wszystkim chodzi?
Skąd wzięły się mosty w Puszczy Bukowej?
Wokół miejsca przez lata narosło wiele różnych teorii. Jedna z nich zakłada, że był to tor do nauki jazdy, inna – że mogła tędy prowadzić kolejka wywożąca kredę z pobliskiej kopalni. Tyle, że to opowieści mocno naciągane i bez żadnego potwierdzenia. Za najbardziej prawdopodobną uznaje się tę, że znajdował się tu tak zwany „ogródek saperski”. Było to miejsce, gdzie niemieccy saperzy uczyli się, jak wysadzać w powietrze mosty.
Na niektórych filarach leśnych mostów widać otwory, w których można było umieszczać ładunki. Różne kształty filarów i różne materiały, z jakich zostały wykonane, sugerują, że saperzy testowali różne możliwości i chcieli być gotowi na wysadzenie każdego mostu, jeśli zajdzie taka potrzeba. Warto wspomnieć, że do 1945 roku Szczecin był jednym z największych ośrodków saperskich w całej III Rzeszy. Poligon saperski z mostami został najprawdopodobniej wybudowany w latach 30. ubiegłego wieku i działał do II wojny światowej.
Jak trafić do Uroczyska Mosty? Miejsce znajduje się poza turystycznymi szlakami, jest jednak zaznaczone na niektórych mapach. Najprościej trafić tu idąc od ul. Smoczej w szczecińskich Podjuchach. Za autostradą A6 trzeba skręcić w brukowaną drogę, a potem iść za znajdującą się tu strzelnicą w prawo. Pierwszego mostu należy wypatrywać po lewej stronie.
Puszcza Bukowa – co to za miejsce?
Puszcza Bukowa to jedna z trzech puszcz (obok Goleniowskiej i Wkrzańskiej), które otaczają Szczecin. Miłośnicy przyrody od lat walczą, aby miejsce to objęto szczególną ochroną i by powstał tu Szczeciński Park Narodowy. Puszczę Bukową ze względu na charakterystyczny krajobraz nazywa się czasem Bieszczadami Północy.
Las skrywa także wiele tajemnic dla pasjonatów historii. To nie tylko Uroczysko Mosty, ale też liczne bunkry, pozostałości po kopalniach kredy czy innych miejscach, które czasy swojej świetności przeżywały przed wojną. Jedną ze sztandarowych atrakcji polecanych w każdym szczecińskim przewodniku jest znajdujące się na skraju lasu Jezioro Szmaragdowe, które powstało w dawnym wyrobisku jednej z dawnych kopalni.
Czytaj też:
5 nietypowych miast na city break w Polsce. Odwiedź je w wakacjeCzytaj też:
Ta miejscowość w Polsce nazywana jest wioską widmo. Nikt tu nie mieszka, ale jest powód, aby tu dotrzeć