O parku narodowym Yellowstone zrobiło się głośno za sprawą serialu „Yellowstone”, okrzykniętego rewelacją sezonu. Serial trafił na najpopularniejszą platformę streamingową i natychmiast stał się hitem. Widzowie zachwycili się nie tylko fabułą, ale i grą aktorską (w roli głównej Kevin Costner).
Dramat, toczący się na pograniczu parku narodowego, opowiada historię ranczerów i Indian, którzy muszą walczyć o swoją ziemię. Widzowie z zapartym tchem śledzą historię ludzi, podejmujących nierówną walkę z wielkimi korporacjami i rządem, pragnących zachować swoją tożsamość. Wydarzenia rozgrywają się na tle fantastycznych plenerów jednego z najsłynniejszych (i jednocześnie budzących największe emocje) parków narodowych świata.
Yellowstone – co to za park narodowy?
Park narodowy Yellowstoone znajduje się w Stanach Zjednoczonych na terytorium stanów Wyoming, Montana i Idaho. Zajmuje powierzchnię 8980 kilometrów kwadratowych, a rocznie odwiedzają go ponad 3 miliony ludzi. Słynie przede wszystkim z nadzwyczajnych zjawisk hydrotermalnych – gejzerów i gorących źródeł, a także z głębokiego wąwozu rzeki Yellowstone. Utworzony w 1872 roku, w 1978 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa kultury i przyrody UNESCO.
Park położony na superwulkanie
Pod powierzchnią parku narodowego Yellowstone znajduje się ogromna kaldera wulkaniczna o wymiarach 55x80 kilometrów. Położona jest nad tzw. plamą gorąca, na głębokości około 5-10 kilometrów. Z danych zebranych przez naukowców z University of Utah w Salt Lake City oraz z US Geological Survey wynika, że komora magmowa jest większa niż wcześniej sądzono i ma wymiary 30x15 kilometrów. Ostatni raz do ogromnej erupcji superwulkanu doszło 640 tysięcy lat temu, ale wypływy lawy następowały jeszcze przez kolejne dziesiątki tysięcy lat.
Superwulkan w parku Yellowstone jest nieustannie monitorowany przez badaczy. To jeden z najlepiej przebadanych wulkanów świata, ponieważ jego erupcja mogłaby doprowadzić do unicestwienia części Stanów Zjednoczonych i do ochłodzenia klimatu na kuli ziemskiej.
Czy grozi nam erupcja wulkanu Yellowstone?
Badacze są przekonani, że erupcja superwulkanu Yellowstone musi nastąpić. Aby tak się stało, komora magmowa powinna być wypełniona w 35-50 procentach. Dobra wiadomość jest taka, że według obecnych danych komora wypełniona jest na razie w około 20 procentach.
Gdyby doszło do wybuchu, do atmosfery trafiłyby miliardy ton popiołu wulkanicznego, siarki i skał, które ograniczyłyby dostęp do promieni słonecznych. Doprowadziłoby to do powstania tzw. zimy nuklearnej, czyli ochłodzenia klimatu na Ziemi. Pod wpływem siły wybuchu wulkanu część terytorium Stanów Zjednoczonych przestałaby istnieć.
10 atrakcji parku Yellowstone
Superwulkan i gejzery mają magiczną moc przyciągania turystów, przez co park narodowy Yellowstone należy do jednego z chętniej odwiedzanych na świecie. Do największych atrakcji parku należą:
- Gejzery i gorące źródła – Yellowstone jest znany na całym świecie ze swoich gejzerów i gorących źródeł
- Wielki Kanion Yellowstone – to spektakularne formacje skalne z oszałamiającymi widokami, wodospadami i kolorowymi ścianami kanionu
- Mammoth Hot Springs – popularna atrakcja geotermalna, oferująca unikalne tarasy wapienne i gorące źródła
- Yellowstone Lake – to największe jezioro wysokogórskie w Ameryce Północnej, oferujące piękne widoki i możliwości rekreacji wodnej. Jest skute lodem przez pół roku i bardzo głębokie
- Lamar Valley – To miejsce znane z obserwacji dzikiej przyrody, szczególnie rano i wieczorem, kiedy zwierzęta są najbardziej aktywne
- Tower Fall – 43-metrowy wodospad, jedno z najbardziej fotogenicznych miejsc w parku
- Norris Geyser Basin – najstarszy i najgorętszy basen gejzerów w Yellowstone
- Roosevelt Arch – historyczna brama nazywana Łukiem Roosevelta przy północnym wejściu do parku
- Wyjątkowa fauna – park jest domem dla wielu dzikich zwierząt, w tym niedźwiedzi grizzly, wilków, bizonów, jeleni i wielu innych, które można obserwować w ich naturalnym środowisku
- Wędrówki i szlaki turystyczne – Yellowstone oferuje setki mil szlaków turystycznych o różnym stopniu trudności
Czytaj też:
Szlaki zamknięte do odwołania. Popularny park narodowy apelujeCzytaj też:
Mroczna strona turystyki w Tajlandii. Chodzi o słonie