„Mały Wiedeń” to slogan promocyjny używany w odniesieniu do wielu miast, w szczególności na obszarze byłej monarchii austro-węgierskiej, ale nie tylko. Określa się nim miasta, w których znajduje się wiele zabytków architektury z przełomu XIX i XX wieku wzniesionych w stylu historyzmu i secesji, które uważane są za inspirowane wiedeńskimi. I właśnie z tego powodu miano „Małego Wiednia” zyskała między innymi Bielsko-Biała.
„Mały Wiedeń” w Polsce. Bielsko-Biała zachwyca turystów
Bielsko-Biała to miasto w południowej Polsce, które zamieszkuje ok. 170 tys. osób. Jest 22. co do wielkości miastem w Polsce. Miejscowość leży na północ od Beskidów i składa się tak naprawdę z dwóch dawnych miast połączonych w 1951 roku – Bielska na zachodzie i Białej na wschodzie – na przeciwległych brzegach rzeki Białej, która niegdyś dzieliła Śląsk i Małopolskę.
Historia Bielska sięga XIII w., Biała powstała z kolei w XVI w. Pomimo podziału administracyjnego oba miasta już w XIX w. funkcjonowały jako jeden obszar miejski. W przeszłości ogromne znaczenie dla jego rozwoju miała industrializacja, zwłaszcza tekstylna i motoryzacyjna.
Z racji tego, że znajduje się tutaj mnóstwo budynków przypominających do złudzenia te z Wiednia, miasto zyskało przydomek „Małego Wiednia”. Wygląda na to, że Polacy nie muszą przemierzać setek kilometrów do Austrii, by móc poczuć klimat jej stolicy. Z kolei zagraniczni cenią sobie urok polskiego miasta i znacznie niższe ceny, które tu obowiązują.
instagraminstagram
Z czego słynie „Mały Wiedeń”?
Bielsko-Biała leży w odległości ok. 60 km od Katowic. Dojazd do niej jest bardzo prosty – można w tym celu wykorzystać pociąg lub samochód. Jest to centrum kulturalne Beskidów i miasto, którego nie można ominąć. W dodatku na pewno nie będzie tu tłumów.
W mieście znajdziemy wyjątkowy ratusz, Katedrę Ewangelicką Zbawiciela, Zamek Sułkowski, Sobór Św. Mikołaja, Sobór Marcina Lutra, Plac Chrobrego i wiele innych historycznych obiektów. Zwiedzanie warto zacząć już od samego dworca, który powstał w 1890 roku. Może pochwalić się niesamowitymi freskami oraz wielkim pawilonem z misternymi detalami przypominającymi muzeum
Warto dodać, że animowane seriale komediowe „Bolek i Lolek” powstały w Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej. Od 2011 roku znajduje się tam pomnik Bolka i Lolka.
W Bielsku-Białej warto się zgubić. Brukowane uliczki Podcienie i Wzgórze prowadzą do Starego Miasta i warto się nimi przespacerować. Po drodze miniemy sporo kawiarenek i restauracji. Starówka miasta znajduje się na wzniesieniu 328 m n.p.m., co też zapewnia piękne widoki.
Bielsko-Biała jest znana jako „Mały Wiedeń” ze względu na silne wpływy architektury wiedeńskiej, które można zobaczyć na wszystkich ulicach miasta. Główną promenadą Bielska-Białej jest ulica 11 Listopada, która szczyci się wspaniałymi budynkami i mostem łączącym miasta bliźniacze na terenie niegdyś uważanym za miasto Biała przed połączeniem się z Bielskiem. Wzdłuż ulicy 3 Maja, która jest główną ulicą Bielska-Białej, zlokalizowane są liczne trzypiętrowe budynki wzniesione w stylu neorenesansowym, barokowym i secesyjnym. Zostały zbudowane dla zamożnych kupców i właścicieli fabryk w XIX i XX wieku. Rynek zapełniony jest budynkami z XVII i XVIII w., które powstały na miejscu drewnianej zabudowy, następnie w XIX i XX w. powstały przepiękne kamienice.
instagraminstagramCzytaj też:
„Mały Paryż” to turystyczny hit. Znajduje się tylko kilka godzin drogi z PolskiCzytaj też:
Zagraniczni turyści w 2024 roku stawiają na polskie miasto. Wzrost zainteresowania o 310 proc.