„Amerykańska Częstochowa” to miejsce bardzo zbliżone kulturowo do polskiego miasta i jego kultowej świątyni. Choć znajduje się na zupełnie innym kontynencie, to jest ściśle związane z naszą lokalną kulturą i tradycją. Mowa o Narodowym Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown w stanie Pensylwania w Stanach Zjednoczonych.
„Amerykańska Częstochowa” może zachwycić
Narodowe Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej i Klasztor Ojców i Braci Paulinów na ziemi amerykańskiej to miejsce kultu doceniane przez Polaków zamieszkujących na co dzień USA, ale także dla turystów i pielgrzymów zwiedzających wspomniane tereny. Wszystko to w Doylestown, które znane jest jako wyjątkowy ośrodek polonijny. Polacy czują się tam szczególnie dobrze i mogą tworzyć namiastkę swojego kraju z dala od domu.
Wspomniana świątynia funkcjonuje podobnie jak Jasna Góra w Polsce – jest poświęcona Najświętszej Marii Pannie i znajduje się na pięknym wzgórzu Beacon Hill. Co ciekawe znajdziemy tam nawet replikę obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, oraz serce premiera Polski Ignacego Jana Paderewskiego.
Założycielem i budowniczym kościoła bł. ks. kardynał O’Hary do o. Michał Zembrzuski. Replikę słynnego obrazu przewiózł on do USA w 1951 roku. Obiekt robi wrażenie wizualne zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz. Znajdziemy w niej kolorowe witraże, płaskorzeźbę, pięknu ołtarz czy urnę z ziemią z Cmentarza Orląt Lwowskich. Od 2006 r. Przed świątynią znajdziemy m.in. stacje Dogi Krzyżowej, a niedaleko niej także polski cmentarz.
W Doylestown zachwyca nie tylko świątynia
Odwiedzając Doylestown i wspomniany kościół możemy nie tylko oddawać się modlitwom czy podziwianiu zabytków sakralnych. Na miejscu regularnie organizowane są m.in. zjazdy polonijne. Od 1967 r. odbywa się także festiwal polsko-amerykański. Jest to kilkudniowe święto rodziny, zabawy i polskiego dziedzictwa.
W samym mieście Doylestown atrakcją jest nie tylko „amerykańska Częstochowa”. Odwiedzając to sakralne miejsce, warto zwiedzić także zamek Fonthill, Mercer Museum, czyli okazały betonowy zamek zbudowany przez znanego archeologa i kolekcjonera, Henry'ego Mercera, Michener Art Museum czy miejscowy Central Park. Coś dla siebie znajdują zarówno miłośnicy historii, sztuki jak i natury.
Czytaj też:
Warszawa, Lublin i Kraków, ale w Ameryce. Polskie nazwy miast za oceanemCzytaj też:
Polskie atrakcje oferowane w Stanach. Trafiliśmy do amerykańskiego katalogu