Sezon pielgrzymkowy w pełni, a prawdziwy szczyt dopiero przed nami. Wiadomo, że już 6 lipca z Wrocławia w święte miejsca wyjechali rolkarze, a w drodze na Jasną Górę są też ułani Pielgrzymki Kawalerii Konnej. Na podobne wydarzenia można zapisywać się przez internet.
Sezon na pielgrzymki 2024
Zapisy na popularne pielgrzymki ruszyły wraz z początkiem lipca. Osoby z całej Polski wybierają najlepsze miejsca na tego typu wyprawy, a wśród nich są m.in. te, w których najlepiej czują się seniorzy. Rekordy popularności – poza Częstochową – od lat biją Licheń, Łagiewniki w Krakowie, Kalwaria Zebrzydowska czy Święta Lipka. Miejsca kultu rozsiane są po całym kraju i przyciągają nie tylko ważnymi zabytkami.
Poszczególne miejsca publikują szczegółowe informacje na temat danych pielgrzymek na swoich stronach internetowych. Warto dodać, że prym wiodą nie tylko tradycyjne pielgrzymki piesze. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się także te biegowe, rowerowe, rolkowe i indywidualne. W trakcie każdego wydarzenia dziennie pokonuje się wcześniej zaplanowane odległości. W trakcie dnia planowane są różnego rodzaju konferencje, rozważania, modlitwy, śpiewy czy rozmowy.
Przed nami m.in. Rowerowa Pielgrzymka Tarnowska na Jasną Górę – rozpocznie się 18 lipca mszą w sanktuarium Błogosławionej Karoliny w Zabawie. Później – 25 lipca ruszy Szczecińska Piesza Pielgrzymka z nadmorskiego Pustkowia od Bałtyckiego Krzyża Nadziei – część osób pójdzie ze Świnoujścia, a część ze Szczecina. Uczestnicy pokonają nawet 633,5 km.
Szczyt pielgrzymkowy w sierpniu
Najwięcej pielgrzymów zobaczymy w Polsce w sierpniu. Wtedy wypadają dwie duże uroczystości maryjne – 15 sierpnia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i 26 sierpnia – Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej. Większość osób uda się na wspomnianą już Jasną Górę do Częstochowy. Przykładowo. rolkarze ze stolicy wyjadą tam 22 sierpnia. W pięć dni pokonają 270 km – dziennie 50-75 km. Ponadto z Warszawy wyjdzie także Pielgrzymka Osób Niepełnosprawnych i Rodzin. W tym roku po raz 33. 5 sierpnia wyruszy o godz. 6.00 z sanktuarium św. Józefa Oblubieńca NMP na Kole. Jej trasa dostosowana jest do wózków inwalidzkich i dziecięcych.
Zainteresowanie wiernych może być naprawdę duże. Z danych biura prasowego Jasnej Góry wynika, że w 2023 r. do tamtejszego sanktuarium przybyło łącznie 3,6 mln pielgrzymów. W ubiegłym roku na Jasną Górę przybyło 97 rolkarzy, a w 2019 – 181 osób. Jeśli pogoda dopisze, zainteresowanych może być jeszcze więcej. Warto dodać, że w takich wydarzeniach biorą udział nie tylko Polacy, ale też turyści z zagranicy.
Czytaj też:
Ta impreza jest lepsza niż potańcówki w sanatoriach. W polskim mieście odbywają się największe senioralia w EuropieCzytaj też:
Sanatorium pod ziemią to hit. Nietypowe miejsce w Polsce przyciąga kuracjuszy