Co roku Międzynarodowy Instytut Gastronomii, Kultury, Sztuki i Turystyki organizuje konkurs, w którym przyznaje tytuł Europejskiego Regionu Gastronomicznego. Celem organizacji jest promowanie różnorodności kulinarnej w Europie, a nagrody są ogłaszane z wyprzedzeniem.
W 2026 roku tytułem będzie wyróżniona m.in. Gozo, druga co do wielkości wyspa Malty. Słoneczny kraj od kilku lat jest coraz bardziej lubiany przez polskich turystów – tak bardzo, że od 11 listopada do końca marca linie lotnicze Wizz Air będą tam latać codziennie.
Malta rajem dla smakoszy. Przyznano jej prestiżowe wyróżnienie
Przyznając tytuł, eksperci docenili wysoką jakość lokalnych produktów, przywiązanie do tradycyjnych metod produkcji żywności oraz „harmonijne połączenie kultury, sztuki i rzemiosła”. W filmie przedstawiającym kandydaturę Gozo zwrócono uwagę na wyznawanie filozofii „jesteśmy tym, co jemy” i żywienie się produktami pochodzącymi z własnych gospodarstw.
Jury, które odwiedziło Gozo w lutym, doceniło m.in. gbejniet (okrągły ser owczy wytwarzany tylko w tym regionie), ftirę (klasyczny, lokalny chleb) oraz przetwórstwo pomidorów.
To nie pierwszy raz, gdy Malta została doceniona pod kątem kuchni. Niespełna dziesięciotysięczna stolica tej wyspy, Valletta zajęła ostatnio pierwsze miejsce w rankingu 10 ukrytych perełek z najlepszą kuchnią w Europie według serwisu Italki. Nieoczekiwanie pokonała w zestawieniu włoskie i hiszpańskie miasta.
Nagrodzono także Grecję i Chorwację
W 2026 roku tytuł europejskich regionów gastronomicznych będą nosić jeszcze dwa miejsca – grecka Kreta i chorwacki region Kvarner.
Nagroda Europejski Region Gastronomiczny jest przyznawana od 2016 roku i ma na celu podniesienie świadomości o bogactwie kulturowym i gastronomicznym Starego Kontynentu. Polsce jeszcze nie przyznano tego tytułu. W 2025 r. będzie się nim szczycić Sycylia.
Czytaj też:
Ten kraj to król city breaków wśród Polaków. Konkurenci zostali w tyleCzytaj też:
Najtańsze wyspy na wakacje. Duża część znajduje się w Europie