Kasprowy Wierch to jeden z najpopularniejszych szczytów Tatr, a do jego opisu można użyć jeszcze kilku słów zaczynających się od „naj”.
Obserwatorium w Tatrach. To wyjątkowy budynek
W tym miejscu można zachwycić się m.in. najwyżej położonym zachodem słońca w Polsce. Zarządzający popularną kolejką linową zachęcają, by kupić bilety na godziny popołudniowe i spędzić romantyczne chwile bez tłumu turystów w tym niezwykle pięknym miejscu.
Być może nie każdy wie, że znajdziemy tu także najwyżej położony budynek w Polsce. Mieści się w nim obserwatorium meteorologiczne, komórka organizacyjna Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Podlega ona Działowi Służby Hydrologiczno-Meteorologicznej Oddziału IMGW w Krakowie. Zakwalifikowano je też do sieci stacji reperowych Światowej Organizacji Meteorologicznej (tzw. Reference Climatological Station).
Obserwatorium znajduje się na wysokości 1987 m n.p.m. Dla porównania popularne okrągłe obserwatorium na Śnieżce, najwyższym szczycie Karkonoszy i w całych Sudetach, wybudowano na wysokości 1602 m n.p.m.
Piękne widoki na góry z „twierdzy”
Prócz wysokości, położenie obserwatorium także robi wrażenie. Budynek mieści się ledwie kilometr od granicy między Tatrami Zachodnimi i Wysokimi. Jego pracownicy mają wspaniałe widoki na przepaść i Kocioł Suchy z okien północnych, a z południowych na Dolinę Cichą. Zdarza się też, że zauważą surrealistyczne Widmo Brockenu.
Pracownicy obserwatorium przyglądają się warunkom atmosferycznym pod każdym kątem – wykonują pomiary synoptyczne ora klimatologiczne, obserwują stan opadów, natężenie promieniowania słonecznego i innych zjawisk atmosferycznych. Gdy zaczyna padać deszcz, śnieg albo nadchodzi mgła lub inne zjawisko meteorologiczne, na bieżąco wprowadzają dane do komputera.
Miejsce zostało uroczyście otwarte w 1938 roku. Okolicznościowe przemówienie wygłosił wtedy dyrektor Państwowego Instytutu Meteorologicznego i fizyk, Jan Blaton. 10 lat później naukowiec zginął na Świnicy, wskutek poślizgnięcia na śniegu. Od jego nazwiska pochodzi nazwa stromego żlebu w słowackich Tatrach Wysokich.
Budynek – „twierdzę” zaprojektowali Anna i Aleksander Kodelscy, twórcy projektów wszystkich stacji Kolei Linowej Kasprowy Wierch. Celem było stworzenie solidnej, granitowej konstrukcji odpornej na erozję. Sprawdziła się doskonale.
Czytaj też:
Miała działać jeszcze ponad tydzień, zatrzymał ją wiatr. Słynna atrakcja w Tatrach nieczynnaCzytaj też:
Miłośnicy gór walczą o dzwon na Kasprowym Wierchu. W sieci wybuchła afera