– Wskaźniki obłożenia hoteli na wielu rynkach Europy Środkowej są rekordowo wysokie, a ceny za pokój zbliżają się do poziomów obserwowanych w Europie Zachodniej, co do pewnego stopnia ogranicza możliwości bardziej dynamicznego wzrostu przychodów RevPAR, jaki odnotowaliśmy w 2017 roku. Ponadto niektóre rynki takie jak Warszawa zaczynają odczuwać wpływ nowej podaży, a hotelarze wskazują na rosnącą konkurencję ze strony platform wynajmu krótkoterminowego takich jak AirBnB – mówi David Nath, dyrektor działu hotelowego na Europę Środkowo-Wschodnią w firmie Cushman & Wakefield.
Inwestycje
W 2017 roku padły rekordy, jeśli chodzi o inwestycje w rynek hotelowy w Europie Środkowo-wschodniej. W zeszłym roku zawarto 67 transakcji na łączną sumę przekraczającą 1,7 mld euro. Dla porównania, w 2016 roku zawarto 56 transakcji na 1,3 mld euro. Rekordzistą pod względem inwestycji jest rynek austriacki. Odnotowano na nim transakcje na 791 mln euro. Na drugim miejscu w tym zestawieniu znalazła się Polska. W naszym kraju przeprowadzono w ubiegłym roku 15 transakcji na sumę 402 mln euro.
Czytaj też:
308 tys. złotych za noc. Najdroższy pokój hotelowy na świecie
– Koniunktura w gospodarce i turystyce na wszystkich rynkach Europy Środkowo-Wschodniej zachęca inwestorów poszukujących większych zysków do inwestowania w regionie. Jednak w pierwszej połowie 2018 roku zawarto niewiele transakcji ze względu na brak nieruchomości wystawianych na sprzedaż, a czasami wygórowane oczekiwania lub niepewność sprzedających, którzy mają ograniczone możliwości reinwestowania kapitału – mówi Frederic Le Fichoux, dyrektor sekcji rynku hotelowego w regionie Europy, Cushman & Wakefield.
– W 2018 roku kluczowe wskaźniki efektywności rynku hotelowego w Polsce nie rosną już tak dynamicznie, jak w poprzednich latach. W Warszawie odnotowano nieznaczny spadek wskaźnika obłożenia hoteli oraz przychodów RevPar, co było spowodowane przede wszystkim oddaniem do użytku ok. 1200 nowych pokoi w okresie od pierwszej połowy 2017 roku do pierwszego półrocza 2018 roku. Miasto nadal przyciąga jednak uwagę inwestorów ze względu na dużą liczbę realizowanych inwestycji deweloperskich – powiedziała Maria Zielińska, starszy doradca ds. rynku hotelowego, Cushman & Wakefield, Polska
Nowe hotele
Eksperci Cushman & Wakefield przewidują, że w 2019 roku baza hotelowa na świecie wzbogaci się o 5000 nowych pokoi. W Polsce będą to między innymi nowe obiekty marki Ibis.
Jak czytamy w raporcie – w najbliższych trzech latach w stolicach państw Europy Środkowo-Wschodniej może zostać wybudowanych ponad 13 tys. pokoi w hotelach klasy średniej i luksusowej. Najwięcej nowych obiektów powstanie w Wiedniu i Warszawie. Dzięki nowej podaży liczba pokoi w regionie Europy Środkowo-Wschodniej znacząco wzrośnie, ale skumulowany wzrost roczny w najbliższych trzech latach wyniesie zaledwie 3,5 proc., co nie powinno powodować większych obaw w krótkiej perspektywie.