Ci, którzy dużo podróżują po Polsce, wiedzą, że nie wszędzie trzeba płacić za korzystanie z komunikacji miejskiej. Wtedy przejazdy autobusami czy tramwajami są fundowane przez miasto i nie kupuje się biletów. Tego typu forma nie tylko jest wygodna, ale też pozwala sporo zaoszczędzić. Od 1 kwietnia na liście miast oferujących bezpłatne przejazdy znajdzie się kolejne. Tym razem będzie to Wałcz.
Darmowa komunikacja miejska w kolejnym polskim mieście
Wałcz wprowadza darmową komunikację miejską od 1 kwietnia 2024 roku. To niewielkie miasto znajdujące się w woj. zachodniopomorskim może teraz zadowolić jeszcze więcej mieszkańców i turystów. Na wprowadzenie udogodnienia zdecydowali się samorządowcy. Decyzję podjęto na ostatniej sesji rady miasta.
Takie akcje nie są podejmowane bez powodu. „Liczymy na zwiększenie liczby pasażerów komunikacji miejskiej nawet o 400 procent” – mówił Marek Wiza, prezes Zakładu Komunikacji Miejskiej Wałcza. Okazało się, że podjęcie decyzji poprzedziły odpowiednie badania. „Robiliśmy wywiad w miastach, które już wprowadziły bezpłatne przejazdy. Wszędzie liczba pasażerów kilkukrotnie wzrosła, co najmniej o 200 procent” – dodawał prezes.
Darmowa komunikacja w Wałczu będzie obowiązywać na terenie całego miasta. Zapłacić będą musieli jednak dojeżdżający z okolicznych miejscowości i wsi – by oferta została poszerzona o te tereny, potrzebne są kolejne decyzje władz gminy.
Tego typu udogodnienia spotykane są w różnych częściach kraju. Miasta biorą wtedy na siebie wszystkie koszty związane z przejazdem. W przypadku Wałcza jest to około 200 tys. złotych rocznie.
Tu też można jeździć autobusami za darmo
Gdzie w Polsce można jeździć komunikacją miejską za darmo? Takie udogodnienia spotkamy m.in. w Mińsku Mazowieckim, Koninie, Kaliszu, Ząbkach, Działdowie, Radomsku, Ostrołęce, Starachowicach, Lubinie, Szczecinku, Bolesławcu, Żorach, Otwocku czy Mławie. W niektórych miejscach bezpłatne przejazdy dotyczą tylko wybranych linii – tak jest np. w Elblągu.
Co ciekawe darmowymi przejazdami dla wszystkich wiele razy chwalił się sam Kraków – tam, takie zasady panują, gdy na zewnątrz jest zbyt wiele smogu. Wtedy motywuje się kierowców, aby porzucili samochody i skorzystali z autobusów czy tramwajów.
Warto dodać, że są też miasta, gdzie darmową komunikacją cieszą się wybrane grupy osób. Przykładowo w Białymstoku bezpłatnie podróżują dzieci. Swoje ograniczenia ma też Giżycko i Kętrzyn. Tego typu rozwiązania za każdym razem cieszą się dużym powodzeniem. Mają wpływ nie tylko na większe zainteresowanie miejskimi środkami transportu, ale są też ratunkiem dla środowiska.
Czytaj też:
Elektromobilność w transporcie publicznym. Kolejne miasto z elektrycznymi autobusamiCzytaj też:
Z tych miast pojedziemy pociągiem do Chorwacji. Można zabrać ze sobą samochód i psa