O tym jak niebezpieczne mogą być trzęsienia ziemi, nie trzeba nikomu przypominać. Jednak oprócz szczególnie groźnych rozładowań naprężeń w skorupie ziemskiej, które niszczą budynki i miasta, na świecie mamy do czynienia również z niewielkimi, niemal niewyczuwalnymi wstrząsami. Tego zjawiska mogli w czwartek rano doświadczyć mieszkańcy województw położonych w południowej Polsce. Główny Instytut Górniczy w Katowicach odnotował kilka wstrząsów powyżej 2 stopni w skali Richtera.
Wstrząsy ziemi w czwartek
Mieszkańcy województwa małopolskiego i śląskiego w czwartek rano mogli odczuć niewielkie trzęsienie ziemi. „W dniu 18.04.2024 roku o godzinie 8:21 zanotowano wstrząs, którego magnituda wyniosła 2,13 w skali Richtera” – podało Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w Chrzanowie na profilu na oficjalnym profilu na Facebooku. Dane pochodziły z Zakładu Górniczego „Janina” w Lubiążu. To nie jedyny wstrząs, który tego dnia zarejestrowano w południowej części kraju. Podobny pojawił się na innym obszarze górniczym w Jaworznie. W ZG „Sobieski” poziom wskaźnik wyniósł 2,21 w skali Richtera. Nie odnotowano strat materialnych, nikt nie został poszkodowany.
Trzęsienia ziemi w Polsce
Trzęsienia ziemi w Polsce nie należą do szczególnie częstych zjawisk. Jedno z ostatnich zarejestrowanych w naszym kraju miało miejsce w październiku w Słowacji, jednak część wstrząsów była wyczuwalna także za jej granicami, również w Małopolsce i na Śląsku. Najsilniejsze trzęsienie ziemi w historii na ziemiach naszego kraju miało miejsce najprawdopodobniej w XV wieku i mogło wynosić ponad 6 stopni w skali Richtera. Epicentrum żywiołu znajdowało się na północ od Wrocławia, a wstrząsy były odczuwalne w całej Europie.
Czytaj też:
Najsilniejsze od 25 lat trzęsienie ziemi nawiedziło Tajwan. Nie żyją co najmniej 4 osobyCzytaj też:
Turecka atrakcja jest mocno uszkodzona. Może nie przetrwać trzęsienia ziemi