21 czerwca otwarto nową wieżę widokową w Wałbrzychu. O wartej ponad 10 milionów inwestycji na Dolnym Śląsku mówiło się od miesięcy. Trudno było jednak znaleźć pozytywne komentarze na temat zlokalizowanej w Parku Sobieskiego atrakcji. Swoim kształtem konstrukcja miała nawiązywać do przemysłowej historii miasta, jednak mieszkańcom i turystom przypomina coś zupełnie innego, niż wieżę chłodniczą stosowaną dawniej w kopalniach węgla.
Wieża widokowa w Wałbrzychu
Nowo otwarta wałbrzyska atrakcja powstawała przez ponad rok. Gdy pierwsze elementy wieży widokowej ujrzały światło dziennie, mieszkańcy nie kryli rozczarowania. Wałbrzyszanie i turyści z Dolnego Śląska uważają, że konstrukcja szpeci i tak niezbyt atrakcyjne miasto. Choć w granicach Wałbrzycha znajdziemy wiele ciekawych i niewątpliwie pięknych atrakcji, jak Zamek Książ czy Plac Magistracki i z ratuszem, przemysłowa część miejscowości może na pierwszy rzut oka nie robić dobrego wrażenia. „Zrujnowane miasto, z którego ubyło sporo dawnych mieszkańców, stara się jednak dzielnie walczyć o swój kawałek turystycznego tortu, przyciągając nietuzinkowymi atrakcjami, jak na przykład ten największy na świecie pomnik jelita grubego z punktem widokowym” – komentuje prześmiewczo profil „Sto lat planowania”, poświęcony myśli urbanistycznej w Polsce.
Wieża miała nawiązywać do historii
Uznana za „pomnik jelita grubego” konstrukcja miała nawiązywać do przemysłowej historii miasta, przypominając o wieżach chłodniczych, stosowanych dawniej w kopalniach węgla. Tak się jednak nie stało. Rdzawy kolor i masywna forma atrakcji wzbudziły kontrowersje. Poruszeni internauci dali wyraz swojemu niezadowoleniu w komentarzach. „Największy niewypał w Wałbrzychu” – czytamy. Innego zdania jest prezydent miasta. „O gustach się nie rozmawia. Myślę, że wieża się obroni. Turyści wchodzący na nią, podziwiający krajobrazy, będą mieli ciekawą atrakcję” – mówi Roman Szełemej cytowany przez Gazetę Wyborczą.
Czytaj też:
Popularna atrakcja w górach zostanie zamknięta. Nie ma pieniędzy na remontCzytaj też:
Polskie miasto otworzy „podziemną katedrę”. Przypomina słynny turecki pałac