Mowa o muzeum Twin Peaks, czyli miejscu nawiązującym do kultowego serialu Davida Lyncha. Po tym jak reżyser odszedł 15 stycznia 2025 roku, coraz głośniej robi się o stworzeniu wielkiej atrakcji w Polsce. Ma być ona hołdem skierowanym w jego stronę. Amerykański reżyser był miłośnikiem naszego kraju, a szczególnie doceniał Łódź. Mimo wszystko nie w tym mieście ma być zbudowana nowa atrakcja.
Muzeum Twin Pekas w Polsce
Pierwsze na świecie muzeum Twin Peaks ma powstać w Toruniu. Plan ten wynika z inicjatywy dyrektora festiwalu Camerimage Marka Żydowicza, który był wiernym przyjacielem Davida Lyncha. Reżyser sympatyzujący z Polakami przekazał im aż 13 kontenerów pełnych unikalnych eksponatów związanych z jego twórczością. Wśród nich znajdują się m.in. szkice, scenopisy, rekwizyty filmowe, kostiumy oraz instalacje artystyczne, które oddają niepowtarzalny klimat znanych dzieł. Wszystkie miałyby być udostępnione turystom.
„David i ja zgodziliśmy się współpracować przy czymś znaczącym w Polsce, a to muzeum zaprezentuje jego surrealistyczną wizję fanom z całego świata” – zdradzał Żydowicz lokalnym mediom.
Nowe muzeum ma być punktem wyjątkowym na mapie świata. Ważne będzie m.in. oddanie hołdu legendzie kina i przypominanie o niezapomnianych dziełach filmowych Lyncha. Dlaczego miejsce powstanie właśnie w Toruniu? Wynika to m.in. z tego, że aktualnie od 2019 roku właśnie tam odbywa się słynny Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage, z którym był związany reżyser. Wcześniej edycje wydarzenia organizowano także w Bydgoszczy i Łodzi. Niektórzy fani Lyncha dziwią się, że to nie w stolicy woj. łódzkiego ujrzą muzeum.
Internauci komentują pomysł
Informacje o powstaniu muzeum Twin Peaks właśnie w Polsce pojawiły się m.in. w facebookowym poście na stronie Lamode.info. Internauci, którzy mieli okazję zapoznać się z tą nowiną, reagowali ochoczo, jednak mieli bardzo różnorodne opinie w sprawie. „Łódź to jest właściwe miejsce, tu Lynch kręcił »Inland Empire«, tu przyjeżdżał na Camerimage, to najbardziej filmowe miasto w Polsce, nie rozpraszajmy potencjału” – ubolewał jeden z mężczyzn na wieść, że muzeum powstanie w Toruniu.
„Dlaczego w Polsce? Niech powstanie muzeum, tam skąd pochodzi reżyser i film. Film pełen niepokoju, niedobrej energii. A najlepiej gdyby wcale nie powstało to muzeum, nie ma co upamiętniać” – pisał z kolei ktoś inny. Podczas gdy jedni nie widzą sensu w całej inwestycji i pytają „Po co?”, inni wyrażają radość, że „w końcu będą mieli powód, by odwiedzić Toruń”. Co wy sądzicie o tego typu atrakcjach kulturalnych i potencjalnej lokalizacji tego muzeum?
Czytaj też:
Ta atrakcja jest jednym z symboli Krakowa. Smok musi odpocząć od ogniaCzytaj też:
To nie konkurent Energylandii, ale też zapewni moc rozrywki. Otwarcie już wkrótce