Zaćmienie Słońca jest czymś zdecydowanie niesamowitym i rzadkim. W Polsce to całkowite będzie widoczne dopiero 7 października 2135 roku, natomiast częściowe będziemy mogli zobaczyć już w najbliższą sobotę 29 marca. To niemała gratka dla wszystkich miłośników zjawisk astronomicznych. Gdzie należy spoglądać w niebo? Eksperci zdradzają.
Małe zaćmienie Słońca w Polsce
Częściowe zaćmienie słońca może być namiastką tego całkowitego. Księżyc przesłoni fragment tarczy słonecznej, co wynika z tego, że Orbita Księżyca jest nachylona względem orbity Ziemi aż o 5 stopni. Choć Księżyc co miesiąc okrąża Ziemię, jego cień zazwyczaj „mija” naszą planetę nad biegunem północnym lub pod biegunem południowym. Tym razem będzie inaczej.
Jak tłumaczy Karol Wójcicki na swojej facebookowej stronie Z głową w gwiazdach, „Cień przebiegać będzie na tyle blisko bieguna północnego, że północno-wschodnia Kanada i niemal cała Europa zostanie zahaczona przez tzw. półcień, powodujący właśnie zaćmienie częściowe o różnej fazie” – czytamy.
Tutaj zobaczymy zaćmienie
Zjawisko najlepiej będzie widoczne w konkretnych częściach Polski. Najgłębsze częściowe zaćmienie ujrzymy północno-zachodniej części kraju – w Świnoujściu Księżyc zakryje aż 16,5 proc. tarczy Słońca – co jest ekstremalnie dobrym wynikiem.
Im dalej na południowy wschód się przeniesiemy, tym mniej spektakularny będzie widok – w Warszawie zakrycie wyniesie 7,3 proc., a w Rzeszowie tylko 3,6 proc. Ekspert od astronomii Karol Wójcicki zapewnia jednak, że niezależnie od tego, w którym mieście będziemy, i tak warto spojrzeć w górę. Na jego facebookowej stronie znajdziemy dokładny rozkład godzin zaćmienia w danym miejscu.
Niezależnie od tego, z którego miejsca w Polsce będziemy spoglądać w niebo, trzeba pamiętać o bezpieczeństwie. Na Słońce nie wolno patrzeć gołym okiem – to jest szkodliwe nawet jeśli spojrzymy przez chwilę. Niezbędne są specjalne okulary do obserwacji zaćmienia. By przygotować się do zdarzenia profesjonalnie, warto sprawdzić, czy w danym mieście organizowane są publiczne pokazy tego zjawiska prowadzone przez doświadczonych astronomów i miłośników astronomii.
Czytaj też:
Kosmiczne zjawisko nad Polską. Świetlisty wir rozbłysnął na niebieCzytaj też:
Polacy spojrzeli w niebo, zauważyli „błysk”. Oto czego byli świadkami