Nie tylko Wrocław, Warszawa, Kraków czy Poznań mogą pochwalić się własnymi tramwajami. Taki rodzaj komunikacji możemy spotkać też w mniejszych miejscowościach, takich jak Gorzów Wielkopolski czy Elbląg. Rekordzistą pod tym względem jest położony w województwie kujawsko-pomorskim Grudziądz. To oficjalnie najmniejsze miasto w Polsce, w którym od 1899 roku można korzystać z wagonów tramwajowych. Mieszkańcy mają do dyspozycji tylko jedną linię, której długość wynosi tylko dziewięć kilometrów.
Zaskakujący transport miejski
Transport miejski potrafi być naprawdę ciekawą atrakcją turystyczną, szczególnie jeśli podróży towarzyszą piękne widoki. Popularnością wśród odwiedzających zawsze cieszą się również środki komunikacji publicznej, które z różnych względów uchodzą za kultowe – takie jak londyńskie piętrowe autobusy czy nowojorskie metro. Coraz częściej zainteresowanie przyjezdnych zdobywają także „niespodziewani rekordziści”. W Warszawie na przykład możemy znaleźć wyjątkowo długą trasę tramwajową, która liczy ponad 23 kilometry, a jej przejechanie zajmuje ponad godzinę. Tymczasem w Grudziądzu tramwaje wzbudzają ogromne zainteresowanie, bo po prostu... tam są. Czwarte pod względem powierzchni miasto województwa kujawsko-pomorskiego jest jednocześnie najmniejszym ośrodkiem miejskim w Polsce, który posiada właśnie taką formę transportu.
Jedna działająca linia
Grudziądz zamieszkuje około 100 tysięcy osób. Mieszkańcy mają do dyspozycji tylko jedną linię tramwajową, ale aż osiemnaście linii autobusowych.
Pierwszą tramwajową linię elektryczną uruchomiono w mieście w 1899 roku, czyli 46 lat wcześniej niż w Poznaniu. Obecna linia nr 2, kursująca od pętli „Rządz” do pętli „Tarpno”, liczy sobie dziewięć kilometrów, ale w planach miasta jest powiększenie istniejącego systemu o kolejne dwie trasy.
Czytaj też:
Podróżnicy kochają tę trasę kolejową. Jest jedną z najpiękniejszych na świecieCzytaj też:
Najlepsza atrakcja w Warszawie powraca. Można z niej skorzystać za darmo