Niewinna foka wywołała sensację na plaży Gdańsk-Brzeźno, jednym z najbardziej popularnych miejsc na odpoczynek w tym mieście. Zwykle turyści podziwiają widoki na tamtejszym molo i grają w siatkówkę plażową. Większość rozkłada koce na piasku i rozstawia parawany. Ostatnio między nimi zaczął przemieszczać się niecodzienny gość. Też postanowił wygrzać się w słońcu.
Foka na plaży w Brzeźnie
Foka pojawiła się na plaży w okolicach kąpieliska przy Domu Zdrojowym w upalny dzień, kiedy większość osób opalała się w najlepsze i kąpała w morzu. Reakcje ludzi na widok zwierzęcia widać na filmikach krążących w mediach społecznościowych. Plażowa gościni wywołała taką sensację, że niemal wszyscy wstali i odsunęli się na boki. Nie obyło się bez słów zachwytu i krzyków. W tłumie gapiów nie brakowało dzieci.
W tej sytuacji konieczne było wszczęcie odpowiednich działań. Obszar, na którym znalazła się foka, został ogrodzony taśmą i żadna z osób nie mogła podchodzić do niej zbyt blisko. „Przesuwamy się” – słychać na jednym z nagrań instrukcje ratownika. Ostatecznie foka sama bezpiecznie wróciła do morza.
Internauci, którzy widzieli filmik z foką, komentowali go bardzo często. „Do wody biedactwo”, „Biedna, jaka wystraszona”. Niektórzy zwracali uwagę, że plażowicze nie zachowali się do końca dobrze. „Szkoda, że zapomniano o edukacji społeczeństwa. W takiej sytuacji każdy powinien wiedzieć, aby po cichu i spokojnie zabrać swoje rzeczy i odejść w inne miejsce” – pisała jedna z użytkowniczek pod postem opublikowanym na grupie Placówki Opiekuńczo-Wychowawcze przy ul. Stolarskiej 2 w Bydgoszczy.
Foki na polskich plażach
To, że foki pojawiają się na plażach nad polskim morzem, nie jest niczym dziwnym. Co więcej, swoje królestwo mają one właśnie w Gdańsku, choć zwykle znacznie dalej od Brzeźna. Chodzi o oczywiście o słynny rezerwat Mewia Łacha w okolicy Mikoszewa. Tam odbywają się nawet profesjonalne rejsy na foki, podczas których obserwuje się je w naturalnym środowisku.
Foki wybierają spokojne i puste plaże lub małe piaskowe wysepki. Czasem wygrzewają się na słońcu w bardzo dużych grupach. Dopóki znajdują się daleko ludzi, są bezpieczne. Niepokojące jest, jednak gdy foka zaczyna przemieszczać się w głąb ręczników plażowych i parawanów. Nie należy tego ignorować. W podobnej sytuacji zawsze należy zachować dystans i zadzwonić do Błękitnego Patrolu WWF tel. 795 536 009.
Czytaj też:
Dzik kontra człowiek na polskiej plaży. Zwierzę uciekło z reklamówką jedzeniaCzytaj też:
Wilk pogryzł turystów nad Bałtykiem. Trwa obława na zwierzę