Jesień w Tatrach to z pewnością wyjątkowy okres. Zieleń ustępuje miejsca brązom, złotu i czerwieniom, a dobrze znane szlaki wyglądają zupełnie inaczej. Dowodem na to może być wyjątkowe nagranie prezentujące październikową Halę Gąsienicową.
Jesień na Hali Gąsienicowej. Wyjątkowe nagranie z Tatr
Jeszcze na początku października popularna Hala Gąsienicowa była przykryta dużą warstwą białego puchu. Teraz po śniegu nie ma już śladu, a polany wzdłuż szlaku zmieniły kolor z zielonego na typowo jesienną czerwień i żółć.
Wyjątkowym nagraniem, pokazującym piękno jesiennej Hali Gąsienicowej, podzielił się w mediach społecznościowych fotograf Przemysław Piegza. Materiał został zarejestrowany podczas minionego weekendu, a dokładnie w niedzielę 9 października. Na wideo widać wyraźnie, jak jesień na Hali Gąsienicowej kontrastuje z zimą panującą w wyższych partiach Tatr.
Jeżeli planujecie najbliższy weekend spędzić na górskich wędrówkach, zapoznajcie się koniecznie z najnowszymi prognozami pogody, a także komunikatami dotyczącymi sytuacji na szlakach. Tatrzański Park Narodowy codziennie aktualizuje informacje dotyczące warunków w różnych partiach gór.
W wyższych partiach Tatr panują warunki zimowe
W piątek park przypomniał, że śnieg zalega powyżej 1700 m n.p.m. To jednak nie koniec zagrożeń. Śnieg jest bowiem twardy i zmrożony, a w wielu zacienionych miejscach występuje oblodzenie. „Należy zachować tam szczególną ostrożność, ponieważ jest bardzo ślisko, a poślizgnięcie się w stromym terenie grozi niebezpiecznym w skutkach upadkiem z wysokości. Poruszanie się w warunkach zimowych, w wyższych partiach Tatr, wymaga dużego doświadczenia w zimowej turystyce górskiej i posiadania odpowiedniego sprzętu (raki, czekan, kask) wraz z umiejętnością posługiwania się nim” – przypominają pracownicy parku.
Niełatwa może być również wędrówka dolinami. Jak się okazuje, na odcinkach leśnych skała jest wilgotna i śliska. Na domiar złego na mniej uczęszczanych szlakach można znaleźć dużo błota. „Na niżej położonych szlakach jest mokro, na leśnych odcinkach szlaków miejscami występuje błoto i kałuże. Na mniej uczęszczanych szlakach, takich jak Ścieżka nad Reglami na odcinku pomiędzy Doliną Chochołowską a Lejową, jest wyjątkowo dużo błota” – dodał Tatrzański Park Narodowy.
Czytaj też:
Dobre wiadomości z Tatr. Morskie Oko ma lokatoraCzytaj też:
21 ratowników ruszyło nocą w Tatry. Tragiczny finał akcji