W ostatnich tygodniach na arenie europejskiej zapadło wiele kluczowych decyzji dla podróżnych. Europejscy przywódcy zgodzili się na przyjęcie Chorwacji do strefy Schengen, równocześnie odmawiając tego przywileju Rumunii i Bułgarii. Niebawem do grona turystów podróżujących bez wiz mogą dołączyć obywatele Kosowa.
Unia Europejska otworzy granice dla Kosowa? Kluczowy krok został wykonany
Kosowo to najmłodsze państwo w Europie położone na Bałkanach. Jednak nie wszyscy uznali jego niezależność. Spośród krajów UE istnienia Kosowa nie zaakceptowały na razie Hiszpania, Grecja, Rumunia, Słowacja i Cypr.
W środę Kosowo poczyniło kolejny ważny krok do ugruntowania swojej niezależności, a także do akceptacji na arenie międzynarodowej. Prezydent Kosowa Vjosa Osmani i premier Albin Kurti podpisali wniosek o przyjęcie ich kraju do Unii Europejskiej. To jednak nie koniec, ponieważ w środę rozpoczęły się również prace nad przyłączeniem Kosowa do ruchu bezwizowego.
Przedstawiciele Rady Europejskiej i Parlamentu Europejskiego opracowali projekt rozporządzenia, na mocy którego obywatele Kosowa posiadający tamtejszy paszport mogliby poruszać się po obszarze Unii Europejskiej bez okazywania wiz. Miałoby to być możliwe przez 90 dni w okresie 180 dni. Warto jednak pamiętać, że zmiany dotyczyłyby wyłącznie turystów. Osoby szukające pracy w UE lub podróżujące w innych celach nadal musiałyby ubiegać się o wizę.
Kosowo w strefie bezwizowej. Serbia nie będzie zadowolona
Zanim jednak Kosowo dołączy do strefy bezwizowej, projekt musi zostać pozytywnie rozpatrzone przez Parlament Europejski i Radę Europejską. Jak czytamy na stronie RE, rozporządzenie mogłoby wejść w życie w momencie rozpoczęcia funkcjonowania europejskiego systemu informacji o podróży oraz zezwoleń na podróż (ETIAS). Jeżeli Kosowo uzyska akceptację, do strefy bezwizowej dołączy nie później niż 1 stycznia 2024 roku.
Ruch Kosowa związany ze wstąpieniem do UE i strefy bezwizowej może podrażnić Serbię, która nie uznaje istnienia tego kraju. Przed ogłoszeniem niepodległości w 2008 roku Kosowo było jedną z serbskich prowincji, a w obu krajach stale dochodzi do konfliktów.
W ostatnim czasie Kosowo zobowiązało Serbów mieszkających na terenie tego kraju do wymiany tablic rejestracyjnych na kosowskie, co nie spotkało się z aprobatą. Przed miesiącem Serbowie masowo odchodzili z pracy w urzędach, a ze służby rezygnowali serbscy policjanci. Serbia zapowiedziała również złożenie do NATO wniosku o możliwość wprowadzenia wojsk na teren Kosowa.
Czytaj też:
To tu Polacy podróżowali w 2022 roku. Jeden kierunek zniknął z listyCzytaj też:
Wizz Air z kolejną niespodzianką dla turystów. Ogłoszono nową trasę z Polski!