Skandynawia słynie z dań rybnych. Wiele przepisów na takie potrawy znajdziemy w dwóch książkach kucharskich, które w 2021 i 2022 roku opublikowała ambasada Szwecji. Autorem obu pozycji jest Polak. Michał Godyń od kilku lat gotuje dla szwedzkiego ambasadora w Polsce.
Tradycyjna kuchnia szwedzka, czyli prostota i śledzie w kawie
Pod koniec października Michał Godyń udzielił przedstawicielom ambasady wywiadu, w którym opowiedział o szwedzkiej kuchni. Zwrócił w nim uwagę m.in. na prostotę i wyjątkowość tamtejszych smaków.
„Podoba mi się, że z naprawdę zwykłych produktów, Szwedzi potrafią stworzyć coś pysznego. Oczywiście produkty powinny być bardzo dobrej jakości, bo to później daje efekt w postaci doskonałego smaku potrawy. W kuchni szwedzkiej ważną rolę odgrywają również świeże ryby i owoce morza. Klasyczne danie kuchni szwedzkiej to «stekt strömming» – smażony śledź bałtycki z purée ziemniaczanym i borówką leśną – pyszne, proste i doskonale wypromowane!” – opowiadał.
W książce kucharskiej, dostępnej w formie bezpłatnego e-booka (do pobrania ze strony ambasady), znajdziemy m.in. przepis na marynowane śledzie po szwedzku, z których później można zrobić śledzie w sosie kawowo-musztardowym. „Marynowane śledzie to stały element każdego szwedzkiego święta – Wielkanocy, Bożego Narodzenia, a zwłaszcza Midsommar. Marynowane śledzie są obecne w szwedzkiej kuchni od średniowiecza” – czytamy w e-booku.
W wywiadzie Godyń dodał, że to właśnie szwedzkie śledzie sprawiły, że przekonał się do ich jedzenia. „Muszę powiedzieć, że zanim poznałem szwedzkie przepisy na śledzie, nie byłem ich wielkim zwolennikiem. A marynowane śledzie po szwedzku to po prostu petarda” – wyjaśniał.
Klopsiki jak z IKEI na świątecznym stole
Kolejnym daniem charakterystycznym dla szwedzkiej kuchni są mięsne klopsiki köttbullar. Polakom kojarzą się one głównie z zakupami w IKEI. „Szwedzkie klopsiki mięsne to klasyka. Przyrządzane są z różnych rodzajów mięs. W południowej Szwecji wykorzystuje się często wieprzowinę, a na północy wołowinę. Czasem miesza się ze sobą kilka rodzajów mięsa. Coraz bardziej popularne stają się klopsiki wegetariańskie. W 2019 szwedzka IKEA sprzedała miliard klopsików na całym świecie” – czytamy w książce z przepisami.
Szwedzkich świąt nie można sobie wyobrazić bez saffransbullar (słodkiej bułki drożdżowej) i pepparkakor (pierniczeka). Te pierwsze w Boże Narodzenie podaje się z dodatkiem szafranu i rodzynkami. Pierniczki mają natomiast kształt ludzików, świnek, czy serduszek. Popularną szwedzką tradycją jest również budowanie całych domków z piernika.
Do obfitej kolacji lub po mroźnym spacerze na szwedzkim stole pojawia się glögg, czyli grzane czerwone wino z dodatkiem cukru i przypraw korzennych. „W Szwecji napój ten spożywa się niemal wyłącznie podczas Świąt Bożego Narodzenia, najczęściej z dodatkiem rodzynek i blanszowanych migdałów. Z reguły glögg podaje się w niewielkich kubkach” – czytamy w e-booku pełnym przepisów na szwedzkie dania świąteczne.
Czytaj też:
Zakupy w Wigilię z ograniczeniami. Dwie sieci w ogóle się nie otworząCzytaj też:
Najdziwniejsze tradycje świąteczne? „Srający wujek” deklasuje konkurencję