– Widzimy, że niektórzy z głównych europejskich przewoźników, którzy znacznie zwiększyli swoją zdolność przewozową od czasu pandemii, rozpoczynają agresywne promocje cenowe na początku tego roku. Promocje mają na celu głównie zapewnienie zapełnienia samolotów w pierwszym kwartale roku, który zwykle jest słabszym okresem pod względem popytu na podróże – tłumaczył Mario Gavira, wiceprezes ds. wzrostu w Kiwi.com.
Najlepszy czas na tanie loty w 2023
Chcąc kupić bilety w najbardziej okazyjnych cenach powinniśmy się kierować przede wszystkim żelazną zasadą: im szybciej zarezerwujemy tym taniej polecimy. – Im szybciej klienci zarezerwują bilety w tym roku, tym bardziej prawdopodobne jest, że uzyskają lepsze ceny, ponieważ oczekujemy, że popyt na podróże lotnicze pozostanie silny, a przepustowość linii lotniczych będzie ograniczona, co przełoży się na stopniowe wzrosty cen bliżej terminów podróży klientów dokonujących rezerwacji – wyjaśnił Mario Gavira.
Jednym z najbardziej korzystnych cenowo momentów na zakup biletów lotniczych jest początek roku. Z danych Kiwi.com wynika, że styczeń i luty są miesiącami najtańszymi pod względem rezerwacji biletów, a następnie marzec, kwiecień i maj. W miesiącach letnich i do września, w związku ze zwiększonym popytem, obserwujemy wzrost cen biletów, które spadają w październiku i pod koniec roku.
Według Kiwi.com w tym roku czas okna rezerwacyjnego zdecydowanie wydłużył się w porównaniu z rokiem ubiegłym. Jak dotąd 44 proc. turystów dokonało rezerwacji w okresie od 3 tygodni do 2 miesięcy przed planowaną podróżą – to o 6 proc. punktów procentowych niż w ubiegłym roku (38 proc.), z kolei 16 proc. zdecydowała się na jeszcze dłuższy wariant, czyli od 2-4 miesięcy, podczas gdy w 2022 roku z takiej opcji skorzystało zaledwie 9 proc. użytkowników.
Ile zapłacimy za bilet w 2023 roku?
Ze wstępnych doniesień wynika, że w 2023 można spodziewać się wyższych cen za loty, niż w minionym roku. Jednak, nadal będą one konkurencyjne i niższe niż w 2019 roku, zwłaszcza te na krótkich, najpopularniejszych trasach.
Średnia cena za lot na krótkich trasach w obrębie Europy jest na poziomie 65 euro, podczas gdy w 2019 roku wynosiła 89 euro. Z kolei średni koszt długodystansowych lotów to 420 euro i jest on porównywalny z ceną z 2019 – 415 euro.
Dokąd Polacy będą podróżować w 2023 roku?
Z analizy rezerwacji dokonanych przez turystów z Polski od grudnia 2022 roku do 12 stycznia 2023 roku wynika, że zdecydowanie dominują kraje europejskie. Podróżni najchętniej wybierali połączenia lotnicze z Warszawy do Rzymu, Paryża, Londynu i Barcelony oraz z Krakowa do Londynu. Wśród najpopularniejszych miast docelowych znalazły się Londyn, Paryż, Rzym, Mediolan oraz Eindhoven.
Jak podaje Kiwi.com, wyraźnie widać rosnące zainteresowanie kierunkami zamorskimi i powrót do egzotycznych podróży. Wyszukiwania dotyczą miejsc takich jak Bangkok, Turks i Caicos, Nowy Jork, a trasa Warszawa-Bangkok należy do najczęściej wyszukiwanych.
Czytaj też:
Ryanair podwyższy ceny lotów. Na celowniku krótkie trasy europejskieCzytaj też:
Wizz Air chce poszerzyć ofertę połączeń. Na liście życzeń Polska