W badaniu wyszukiwarki KAYAK wzięło udział 167 miast z całego świata. Kluczowym aspektem było zwrócenie uwagi na 28 czynników związanych z podróżami. Ranking miejsc na odpowiedzialne podróże stawia Polskę w dobrym świetle, bowiem Gdańsk znalazł się w jego pierwszej połowie. Oto co dokładnie można wywnioskować na podstawie wspomnianego projektu.
Ranking miast na odpowiedzialne podróże. Wybrano Gdańsk
Co właściwie badano w rankingu miast na odpowiedzialne podróże? W plebiscycie chodziło o sprawdzenie, które miasta najlepiej walczą m.in. o redukcję śladu węglowego. W tegorocznym „City Index for Mindful Travellers” nie zabrakło polskich miast. Jeśli chodzi o nasz kraj, to Gdańsk okazał się najlepszy. Warto jednak zwrócić uwagę, że i tak jesteśmy sporo za zwycięzcami – zdobyliśmy 42 miejsce.
Ranking KAYAK zwraca uwagę na to, że odpowiedzialni turyści, powinni wybierać na urlop te miasta, które idealnie się do tego nadają. W Polsce najlepiej wypadł Gdańsk. To miasto nad morzem, co roku przyciąga rzesze turystów z całego świata, okazuje się, że to jedno z najlepszych miejsc, jakie możemy wybrać. Warto też wspomnieć, że Gdańsk przedstawił nowy rozkład lotów na lato, a w tym wiele ciekawych kierunków.
Do Gdańska warto udać się z powodu bardzo łatwej możliwości zwiedzania wszystkiego na piechotę – duża liczba odcinków przeznaczona jest wyłącznie dla pieszych. Znaczenie ma też duża liczba galerii sztuki i muzeów na kilometr kwadratowy. Inne polskie miasta, które znalazły się w rankingu to Wrocław (50 miejsce), Warszawa (61 miejsce) oraz Kraków (70 miejsce). Biorąc pod uwagę to, że Polacy aktualnie masowo rezerwują majówkowe wyjazdy, warto pomyśleć o zwiedzeniu, któregoś z tych miast.
Ranking miast na odpowiedzialne podróże. Oto zwycięzcy
Na pierwszym miejscu rankingu na odpowiedzialne podróże znalazł się holenderski Rotterdam – miasto osiągnęło najwyższy wynik. Wpływ na to ma głównie lotnisko z zaawansowanym systemem zarządzania emisją dwutlenku węgla certyfikowanym przez Airport Carbon Accreditation. Dodatkowo na ocenę wpłynęła też największa liczba konkurencyjnych cenowo nieruchomości.
Drugie miejsce w rankingu należy do Amsterdamu, zaś trzecie do austriackiego miasta Graz. Ostatnie z trzech wymienionych wyróżnia się dużą liczbą połączeń kolejowych i stacji ładowania pojazdów elektrycznych. Ważnym aspektem jest też to, że centrum miasta jest wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Poza Rotterdamem, Amsterdamem i Graz w pierwszej dziesiątce możemy zobaczyć norweskie Trondheim, niemieckie Monachium, fińskie Helsinki, szwedzki Sztokholm i Göteborg, szwajcarski Zurych oraz austriacki Wiedeń. Podczas oceny każdego z nich pod uwagę brano zrównoważenie transportu, jakość podróży – popularność kierunku, ceny, dostęp do komunikacji miejskiej, pobytu – dostęp do hoteli, jakości powietrza, produktów zdatnych do recyklingu oraz przystosowanie do osób z niepełnosprawnościami i dostępu do pieszych atrakcji.
Czytaj też:
To dlatego podróże uszczęśliwiają Polaków. Zbadano, co nas cieszy najbardziejCzytaj też:
Wielkanocny wyjazd śladem nietypowych tradycji. Dokąd warto się udać?