Przed wyruszeniem na upragnione wakacje należy się odpowiednio przygotować. Powinniśmy zaplanować kierunek naszej podróży oraz budżet. Jednak nie tylko to powinniśmy mieć na uwadze. W przypadku pierwszego lotu samolotem czeka nas szereg zasad, których powinniśmy przestrzegać. Sprawdźmy, jak dobrze przygotować się do takiej wycieczki.
Jak zaplanować podróż samolotem?
Podróż samolotem jest czymś, co zaleca się planować z lekkim wyprzedzeniem. Istnieje szansa, że kupując bilety wcześniej, zaoszczędzimy nawet kilkaset złotych.
Jeśli nie wiemy, dokąd chcemy się udać, oferty linii lotniczych mogą nam w tym pomóc. Niektóre portale pozwalają wyszukać lot „gdziekolwiek”. Wystarczy wprowadzić tam interesującą nas datę i dowiemy się, jaka podróż wyszłaby nas najtaniej.
Kupuję bilet na samolot. Co wybrać?
Po wybraniu celu podróży i terminu należy kupić bilet. Powinniśmy uważnie czytać informacje pojawiające się przy całym procesie. Tanie linie lotnicze często oferują tanie loty wyłącznie z bagażem podręcznym.
Bagaż podręczny musi spełniać konkretne wymiary i nie przekraczać odgórnej wagi. Dlatego też przed podjęciem decyzji upewnijmy się, że jesteśmy w stanie spakować się na dłuższy pobyt do małego plecaka. Okazać się może, że niezbędny będzie dla nas bagaż rejestrowany. Wielokrotnie jednak jego cena wynosi więcej, niż kwota biletów w dwie strony.
Co spakować ze sobą na podróż samolotem?
Przy szykowaniu bagażu podręcznego pamiętajmy, że powinien być lekki, kompaktowy i użyteczny. Jeśli planujemy być ciągle w ruchu, lepiej będzie spakować się w plecak. Gdy naszym planem jest odpoczynek w hotelu, możemy bez problemu wziąć ze sobą walizkę. Następnie zaplanujmy, co chcemy ze sobą zabrać. Należy pamiętać, że przewóz niektórych przedmiotów w bagażu podręcznym lub rejestrowanym jest zakazany.
Odprawa na lotnisku
Przed odlotem samolotu czekać nas będzie odprawa. Mając tylko bagaż podręczny, możemy się odprawić przez internet. W ten sposób możemy odprawić się od 36 godzin do dwóch godzin przed odlotem. Inaczej sytuacja ma się w przypadku bagażu rejestrowanego. Wtedy odprawa bagażowo-biletowa musi zostać zrealizowana na lotnisku. Powinniśmy się zjawić na nim nawet dwie godziny przed wylotem.
Przy odprawie pracownik lotniska weryfikuje nasze dokumenty oraz waży i oznacza bagaż. Dzięki temu łatwiej będzie go odnaleźć po dotarciu do celu. Następnie czeka nas przejście przez halę odlotów.
W tym miejscu sprawdzony zostanie nasz bagaż podręczny i wszystko, co mamy przy sobie. Przedmioty powinny zostać wyłożone do plastikowych pojemników, które następnie przechodzą przez kontrolę na taśmie. Płyny w bagażu podręcznym powinny być zapakowane w pojemniki mieszczące maksymalnie 100 ml i włożone do przezroczystej kosmetyczki. W tym czasie my przechodzimy przez bramki magnetyczne.
Jeśli bramka zacznie pikać, nie ma powodu do obaw. Bardzo prawdopodobne, że mamy przy sobie jakiś metalowy element, o którym zapomnieliśmy. Może być to pasek od spodni, część obuwia czy portfel. Po kontroli przez straż możemy spokojnie zabrać swoje rzeczy i udać się w dalszą podróż po lotnisku.
Po odprawie do lotu. Strefa bezcłowa
Po przejściu kontroli przechodzimy przez strefę bezcłową. Jest to miejsce, w którym znajdują się importowane produkty, które nie zostały objęte cłem. Wiele przedmiotów kupimy tutaj taniej niż w kraju, z którego pochodzą. Strefa bezcłowa to również miejsce, gdzie możemy zaopatrzyć się w prowiant przed podróżą. Towary kupione w tym miejscu nie wliczają się do obowiązujących zasad i limitów bagażu na pokładzie.
Przygotowanie do wylotu
Ze strefy bezcłowej dostaniemy się do holu odlotów. Tam znajdują się bramki, przez które pasażerowie dostaną się na swój samolot. Przeważnie transport odbywa się przez specjalny rękaw lub podstawionym autobusem. Gdy dotrzemy do samolotu, musimy przygotować kartę pokładową oraz dowód tożsamości.
W samolocie wszystkie siedzenia są ponumerowane. Powinniśmy bez problemu znaleźć miejsce, które mamy podane na bilecie. Jeśli mamy problem, obsługa pokieruje nas bezpośrednio na nasze miejsce. Bagaż podręczny powinniśmy schować do luku bagażowego. Znajduje się on nad siedzeniami. Możemy również schować nasze rzeczy pod fotelem przed nami. Przed wylotem obsługa przedstawi podstawowe zasady bezpieczeństwa. Pozostanie nam zapiąć pasy, ustawić w telefonie tryb samolotowy i cieszyć się podróżą.
Komfort w trakcie podróży samolotem
Największym problemem w trakcie lotu samolotem są zatykające się uszy. To normalna reakcja organizmu na zmianę ciśnienia. Takie uczucie towarzyszyć nam może nawet przez kilka godzin. Istnieje jednak kilka sposobów na zwalczenie uczucia dyskomfortu.
Najszybszym rozwiązaniem jest żucie gumy w trakcie podróży. Możemy również wykorzystać do tego cukierki. Produkowana przez nas ślina udrożni przewód słuchowy. Pomóc może również ziewanie.
Innym problemem w trakcie lotu bywają turbulencje. Następują one w momencie, w którym samolot przelatuje przez masę powietrza nagrzaną przez słońce. Powoduje to drgania pokładu, które trwają zwykle do kilku minut. Należy wtedy zająć swoje miejsce, zapiąć pasy i poczekać na uspokojenie się sytuacji.
Na pokładzie możemy skorzystać również z serwisu pokładowego. Otrzymamy w nim przekąskę, napój, alkohol czy nawet perfumy. Jeśli nagle poczujemy się gorzej, powinniśmy zgłosić problem personelowi. Stewardessa w takiej sytuacji może przynieść nam kubek z wodą oraz tabletkę przeciwbólową.
Lądowanie i ostatnie czynności na lotnisku
Przed lądowaniem obowiązkowo powinniśmy zapiąć pasy. Gdy samolot się zatrzyma, pojawi się informacja o możliwości odpięcia się i opuszczenia naszego miejsca. Pozostaje nam wtedy zabrać bagaż i ruszyć do wyjścia. Do hali przylotów dostaniemy się rękawem lub podstawionym autobusem. Na hali może nas czekać dodatkowa kontrola dokumentów.
W sytuacji, w której zabraliśmy ze sobą bagaż rejestrowany, powinniśmy znaleźć punkt odbioru bagażu. Jest to hala, na której znajduje się kilka taśm, przez które przejeżdżają różnego rodzaju torby i walizki. Nad każdą z taśm znajduje się oznaczenie, z którego lotu są to bagaże.
W przypadku podróży z przesiadką bagaż odbierzemy dopiero w punkcie docelowym. Po odebraniu swoich rzeczy możemy wyjść z lotniska i zacząć cieszyć się wakacjami.
Czytaj też:
Opóźniony lot? Pasażer ma swoje prawa, nie tylko do odszkodowaniaCzytaj też:
Polacy polecą częściej do popularnego miasta. LOT zwiększy liczbę rejsów