Zalew Kryspinów, którego oficjalna nazwa to Zalew „Na Piaskach” jest jeziorem znajdującym się na terenie wsi Budzyń. Leży w województwie małopolskim, tuż przy zachodniej granicy Krakowa. Jest to bardzo popularne miejsce wśród ludzi ceniących sobie możliwość wypoczynku nad wodą oraz miłośników wodnych aktywności. Znajdują się tutaj piaszczyste plaże, a woda w akwenie uchodzi za bardzo czystą. Ostatnio zbiornik został poddany sanepidowskiemu badaniu i trzeba było go zamknąć. Na szczęście kilka dni później ponownie otwarto go dla turystów.
Sanepid zamknął znane kąpielisko
Kilka dni temu kąpielisko zostało zamknięte dla turystów przez sanepid. Jednostka badała bowiem wodę, a wyniki niestety okazały się dość niejasne.
„Na kąpielisku Kryspinów od 2018 roku pobrano 27 pozytywnych próbek. Pierwszy raz od 6 lat wyniki wyszły poza normami. Jest to dla nas dość niejasna sytuacja. Jesteśmy w trakcie jej wyjaśniania” – napisali wówczas przedstawiciele obiektu.
Zalew znów dostępny dla turystów
W poniedziałek 21 sierpnia wszystko stało się jasne. Woda w kąpielisku jest przydatna do kąpieli, o czym przedstawiciele zalewu niezwłocznie poinformowali.
„Szanowni klienci, tak jak już wspominaliśmy wcześniej, u nas woda jest czysta i zawsze była czysta, a kąpiel była i jest bezpieczna” – napisano na stronie zalewu i potwierdzono tę informację dokumentem, w którym zawarta została decyzja sanepidu.
Wygląda na to, że końcówka wakacji wielu osobom upłynie właśnie pod znakiem kąpieli w Zalewie Kryspinów. Szczególnie, że najbliższe dni wciąż mają być słoneczne i bardzo gorące.
Jak wygląda Zalew Kryspinów?
Zalew ma długość ok. 1,5 km i szerokość 400 m. Kiedyś znajdowała się tutaj kopalnia, w której wydobywano piasek. Akwen ten nie jest zbyt głęboki – ma maksymalnie 8-9 m głębokości, ale cechuje się też słabą przezroczystością wody. Korzystanie z zalewu jest płatne, a sam teren jest strzeżony. Jego plaże są piaszczyste, a częściowo także trawiaste.
Czytaj też:
Nowe miejsce na mapie Mazowsza. Turyści już je pokochaliCzytaj też:
Niezwykła atrakcja nad polskim morzem. Aby ją zwiedzić, trzeba pokonać ponad 300 schodów