Przymusowa ewakuacja podczas lotu jest tym, czego za wszelką cenę chcielibyśmy uniknąć. Choć do niebezpiecznych sytuacji nie dochodzi bardzo często, to jednak zdarza się, że wymagane jest wszczęcie nietypowych działań. Według danych od Federalnej Agencji Lotnictwa (FAA) rocznie odbywa się około 30 ewakuacji na całym świecie. Wielu z nas na samą myśl o takiej akcji dostaje palpitacji serca i gęsiej skórki. Niektórzy, choć teoretycznie wiedzą, jak powinni się zachować, w momencie zagrożenia mogą czuć totalną dezorientację i zapomnieć o podstawowych działaniach.
Ewakuacja w samolocie. To warto wiedzieć
Odpowiednie postępowanie w przypadku ewakuacji samolotu jest bardzo ważne – za każdym razem może ono usprawnić szerzenie pomocy, a świadomość tego, jak się zachowywać, pozwala pomóc pokonać strach, gdy rzeczywiście znajdziemy się w strefie zagrożenia i dodaje nam pewności siebie.
Pierwszym podstawowym elementem każdej ewakuacji jest pozostawienie wszystkich rzeczy – bagażu i toreb. Jest to zasada podstawowa, której nie wolno naruszać. Dla wielu osób już to brzmi jak prawdziwy dramat – w końcu często chodzi o nasze drogocenne laptopy lub inne sprzęty. Jednak cel jest jeden – uratować życie, zaś aspekty materialne schodzą na dalszy plan.
Jedyną rzeczą, którą możemy wyciągnąć i trzymać przy sobie jest telefon. Wywlekanie innych części bagażu mogłoby narazić nas na większe niebezpieczeństwo i znacznie wydłużyć niesienie pomocy.
Stewardessa zdradza, jak to wygląda w praktyce. Nagranie podbija sieć
W mediach społecznościowych często możemy spotkać materiały nagrywane przez specjalistów w danej dziedzinie. Nie brakuje tam miłośników latania, pilotów czy stewardów, którzy chętnie dzielą się radami. Ostatnio ważne wskazówki można było znaleźć na filmie influencerki prowadzącej profil o nazwie @cici.inthesky – na co dzień obserwuje ją ponad 226 tys. osób.
To właśnie stewardessa prowadząca popularne konto zdradziła, jak wygląda ewakuacja z samolotu w praktyce. Na nagraniu mówi, że fundamentalną zasadą jest zostawienie wszystkich przedmiotów – poza telefonem i stosowanie się do wszystkich poleceń załogi. Pracownicy linii są odpowiednio przeszkoleni i w trudnych warunkach to ich musimy darzyć największym zaufaniem.
Należy zwrócić uwagę na odpinanie i zapinanie pasów w odpowiednim momencie. Nie wolno też wstawać nieproszonym. Musimy pamiętać, że podczas ewakuacji stewardessa ma prawo wytypować nas do pomocy – możemy być zaangażowani do pomagania w opuszczaniu maszyny innym podróżującym, kierowaniu zjeżdżalniami oraz wyznaczania kierunku ruchu.
Osoby, które miały okazję zobaczyć wideo z radami, były zachwycone i zadawały pytania. „Ciekawi mnie, czy wychodząc z samolotu bez np. torebki, zostawiasz portfel i kluczyki do samochodu. Jak odzyskać te rzeczy?” – pytała jedna z kobiet. „Dziękuję za wszystkie udostępnienia i perspektywę. Jako wieloletni podróżnik uczę się czegoś prawie za każdym razem, gdy publikujesz post” – pisała inna zainteresowana osoba. A wy wiedzielibyście, jak zachować się w czasie ewakuacji?
Czytaj też:
Absurdalna sytuacja na pokładzie samolotu. Zabrakło jedzenia, personel zamówił... KFCCzytaj też:
Szokujące zachowanie pracowników Wizz Air. Wyrzucili weterana z samolotu lecącego do Polski
Ceny na wakacjach cię zaskoczyły?
Lot był opóźniony albo go odwołano?
Wakacyjny kraj pozytywnie cię zaskoczył albo rozczarował?
Podziel się swoją historią i napisz do nas na [email protected]