Podróżowanie tropem lokalizacji filmowych (set-jetting) to prężnie rozwijający się trend. Jednym z miejsc, w których można przenieść się w wyobraźni do swoich ulubionych scen ze srebrnego ekranu jest Malta. Śródziemnomorska wyspa od lat hojnie dofinansowuje zagraniczne ekipy filmowe, które przyjeżdżają tu dla historycznej architektury i dobrego nasłonecznienia. Dzięki temu na Malcie kręcono np. dwie części „Gladiatora” Ridleya Scotta. Zdjęcia powstały m.in. w Forcie Ricasoli w Kalkarze.
Lokacja z „Gry o Tron” otwiera się dla turystów
Wkrótce turyści będą mogli wejść do jednej z historycznych twierdz, która także została wybrana na lokację filmową znanej. produkcji. Niebawem swoje bramy dla zwiedzających otworzy Fort Manoel w Gżirze, na małej wyspie Manoela, ok. 4 km od Valletty. Podczas Dnia Otwartego 6 kwietnia będzie można zobaczyć twierdzę po renowacji i cofnąć się w czasie do XVIII wieku, gdy wyspą rządził Zakon Joannitów.
Fort Manoel zyskał sławę m.in. wśród widzów „Gry o Tron”. To właśnie tutaj powstała jedna z najbardziej pamiętnych scen – egzekucja Neda Starka z rąk króla Joffreya w Wielkim Sepcie Baelora w finale pierwszego sezonu.
Zwiedzanie Fortu Manoel. Atrakcja Malty za darmo
To wyjątkowa okazja, aby zwiedzić fort, który otwiera swoje drzwi dla publiczności tylko od czasu do czasu. Ostatnio goście mieli taką możliwość w 2024 roku. Fort Manoel można oglądać w pierwszą niedzielę kwietnia godzinach 9-17. Wstęp jest bezpłatny.
Twierdza jest uznawana za arcydzieło barokowej architektury wojennej. Jej imponująca konstrukcja, w kształcie gwiazdy, jest jednym z najbardziej charakterystycznych przykładów militarnych miejsc z tego okresu.
Fort Manoel został zbudowany w 1723 roku za czasów panowania Wielkiego Mistrza Antonio Manoel de Vilhena. Odgrywał kluczowe znaczenie obronne w walce z atakami ze strony korsarzy i Turków osmańskich. Wojska brytyjskie zajęły go w 1800 roku i pozostał on w ich władaniu aż do roku 1964. Konstrukcja została znacznie zniszczona w czasie II wojny światowej, ale później przeszła renowację.
Czytaj też:
Uwielbiana przez turystów wyspa przyciąga epickie produkcje. Skorzysta m.in. ekipa „Gladiatora II”Czytaj też:
Polacy podbijają europejską wyspę. „Wyprzedziliśmy Brytyjczyków i Włochów”