Jeśli zastanawiacie się nad tym, czy spacerowanie po znanych szlakach jest teraz bezpieczne, warto spojrzeć na zdjęcia publikowane w mediach społecznościowych. Widać na nich jak wyglądają Tatry, a nawet Bieszczady – śniegu i pokrywy lodowej nie brakuje. Pojawił się też alert o 3. stopniu zagrożenia lawinowego. Ten obowiązuje co najmniej do wieczora 7 kwietnia.
Śnieg i lód w polskich górach
Zdjęcia białych szlaków zobaczymy m.in. na facebookowej grupie „Aktualne warunki pogodowe”, „Tatromaniak” czy „Tygodnik Podhalański”. Widać m.in. zasypane białym puchem Krupówki w Zakopanem, ale też Dolinę Białego, na której spadło około 20 cm śniegu czy Polanę Chochołowską. Na Kasprowym Wierchu pokrywa śnieżna sięgała w niedzielę aż 80 cm, a temperatura na szczycie spadła do –14℃.
Biało i lodowato zrobiło się też przy Zielonym Stawie Kieżmarskim w Tatrach „Szlak na dole wytopiony, potem pojawiają się płaty lodu, rozmarzającego lodu, a później ostatnia godzina to już regularny lód nie do ominięcia”. – czytamy jednym z facebookowych komunikatów. Nie lepiej jest w Karkonoszach na Szrenicy w okolicach Szklarskiej Poręby. Na Śnieżce wiatr w porywach osiągał 89 km na godz., a temperatura wynosiła –13 st. W Bieszczadach śnieg pojawił się przy szczytach Bukowe Berdo i Tarnicy.
Tutaj ogłoszono zagrożenie lawinowe
Komunikat o niebezpiecznych warunkach w górach publikowany był już w niedzielę 6 kwietnia, ale obowiązuje także w poniedziałek co najmniej do godzin wieczornych. Został wydany przez Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Mowa o 3. stopniu zagrożenia lawinowego. „Pokrywa śnieżna na wielu stromych stokach jest związana umiarkowanie, bądź słabo. Wyzwolenie lawiny jest możliwe nawet przy małym obciążeniu dodatkowym, w szczególności na stromych stokach wskazanych w komunikacie lawinowym” – czytamy na stronie lawiny.topr.pl. TOPR informuje także, że aktualnie poruszanie się po górach wymaga dużego doświadczenia.
Turyści powinni mieć się na baczności i obserwować prognozy pogody. W najbliższych dniach temperatury mają być niskie. Tym, którzy zamierzają eksplorować trudne tereny, zalecane jest zabranie raczków, odpowiedniego stroju i obuwia. Niedoświadczeni w zimowych wyprawach powinni powstrzymać się przed pochopną decyzją o wycieczce.
facebookCzytaj też:
Lawina pod Rysami porwała turystę. Dramatyczna akcja ratunkowa w TatrachCzytaj też:
Mróz i śnieg wracają do Polski. Synoptycy alarmują