Tym razem mowa o miejscu, do którego będą mieli blisko mieszkańcy centralnej części Polski m.in. Warszawy. Szczególnie łatwo dotrą tam także mieszkańcy Ciechanowa czy pobliskich mazowieckich miast i wiosek. Chodzi o Opinogórę Górną miejsce z ciekawą historią, a nawet pałacem.
Opinogóra idealna na wycieczkę
Opinogóra Górna nie jest znana zbyt wielu osobom, mimo to warto ją odwiedzić, zwłaszcza jeśli wybieracie się do bardziej popularnego Ciechanowa. Oba miejsca są ciekawe, jednak tym razem większą uwagę poświęcimy temu mniej docenianemu. Niegdyś miało tak wysoki status, że należało nawet do szlacheckiego rodu Krasińskich. Dziś na miejscu nadal stoi ich pałac wybudowany w neogotyckim stylu. Choć jest niewielki, robi wrażenie i wart jest odwiedzenia. Obiekt funkcjonuje jako Muzeum Romantyzmu. Otwarty jest codziennie – poza poniedziałkiem –, między 10 a 18.
To nie koniec atrakcji w Opinogórze. We wiosce znajdziemy także neogotycką oficynę dworską wzniesioną w tym samym czasie co pałac czy zabytkowy neoklasycystyczny kościół z drugiej połowy XIX w. Co ciekawe w podziemiach budynku znajdują się groby członków rodziny Krasińskich, w tym także słynnego poety.
Wioska jest oazą spokoju
Osoby, które wybierają się na wycieczkę do Opinogóry, niemal zawsze za główny jej cel ustanawiają tamtejsze muzeum. Nie warto zapominać też jednak o zielonej okolicy i urokliwych uliczkach. Warto potraktować tę wioskę jako malowniczą przestrzeń do spacerów, pikniku czy odpoczynku. W okolicy warto skorzystać także z Mini Zoo, pięknego 22-hektarowegoparku z fontanną i oranżerią, a nawet wstąpić do kościoła pw. Wniebowzięcia NMP.
W samym muzeum znajdziemy wiele atrakcji m.in. ekspozycje dotyczące romantyzmu, epoki napoleońskiej i polskiego uchodźstwa. Zobaczymy kamienne meble (np. fotelik Cieszkowskiego) i marmurową ławeczkę z XIX w., wykonaną na zlecenie pierwszej muzy Zygmunta Krasińskiego – Amelii Załuskiej. Ciekawym eksponatem jest m.in. sygnet rodowy Hrabiów Krasińskich, który pieczętował związek małżeński gen. Wincentego Krasińskiego z Marią Radziwiłłówną.
Na miejscu odbywa się wiele wydarzeń w tym specjalne wystawy. Bilet wstępu na zwiedzanie wszystkich obiektów kosztuje 20 zł. We wtorki wejdziemy jednak za darmo.
Czytaj też:
Piękny park z rzeźbami hitem Mazowsza. Z Warszawy dojedziemy tam w 40 minutCzytaj też:
Ta wieś ma ponad 800 lat. Z Warszawy dojedziesz tam w około godzinę