Mowa o jarmarkach bożonarodzeniowych w Berlinie. Już teraz oficjalny serwis miejski informuje o blisko 90 różnych jarmarkach, które odbędą się w różnych miejscach stolicy Niemiec – zwykle ich liczba każdego roku przekracza setkę. To zarówno wielkie jarmarki, jak i mniejsze, typowo lokalne wydarzenia.
Wielkie szaleństwo jarmarkowe zacznie się w Berlinie 27 listopada – to tego dnia wiele jarmarków bożonarodzeniowych już otworzy swoje podwoje.
Jarmarki bożonarodzeniowe w Berlinie – jak zwiedzać?
Sezon jarmarków to każdego roku w stolicy Niemiec istne szaleństwo – miasto oraz lokalne media publikują szczegółowe mapy jarmarków, a poszczególne dzielnice i organizatorzy wydarzeń wręcz prześcigają się w pomysłach, jak zwrócić uwagę berlińczyków i przybywających w tym czasie tłumnie turystów. Dość powiedzieć, że obok „zwykłych” jarmarków z przysmakami świątecznymi, grzanym winem, ozdobami, prezentami i świątecznymi karuzelami są także jarmarki narodowe – np. japoński i fiński na Kreuzbergu, czy brytyjski na Charlottenburgu. Jednym z najbardziej zaskakujących na tegorocznej liście może być jarmark... psi w Grunewaldzie, na którym będzie można kupić m.in. bożonarodzeniowe ozdoby z psimi motywami i świąteczne upominki dla czworonogów.
Planując wyjazd do Berlina na jarmarki bożonarodzeniowe warto wcześniej zapoznać się z harmonogramem jarmarków i przede wszystkich ich mapą. Warto wiedzieć, że nie wszystkie jarmarki trwają aż do samych świąt, niektóre są czynne tylko w określone dni czy np. weekendy. Aktualne informacje, ciekawostki, opis poszczególnych jarmarków oraz mapę można znaleźć na oficjalnym portalu stolicy Niemiec – Berlin.de w zakładce „Weihnachtsmarkt”.
Najbliżej do Berlina mają mieszkańcy Pomorza Zachodniego i północnej części województwa lubuskiego. Stąd do Berlina można dojechać w niecałe dwie godziny. Dość powiedzieć, że np. szczecińskie szkoły każdego roku organizują dla uczniów jednodniowe wycieczki na jarmarki. Ofert zorganizowanych wycieczek na berlińskie jarmarki można też szukać wśród szczecińskich wydarzeń, w miejscowych biurach podróży i u lokalnych przewoźników organizujących przejazdy do Berlina. Po samym Berlinie najlepiej poruszać się komunikacją publiczną.
Czy berlińskie jarmarki są darmowe?
Warto wiedzieć, że wstęp na niektóre jarmarki jest płatny – często wówczas pieniądze są przeznaczane na cel charytatywny lub organizację, która dany jarmark organizuje. Wiele największych jarmarków jest jednak otwartych zupełnie za darmo. To np. znajdujący się na Alexanderplatz jarmark z kolorowymi karuzelami i 50 budkami, uznawany za najbardziej romantyczny i uwielbiany przez turystów jarmark w dzielnicy Charlottenburg (z darmowymi karuzelami dla dzieci), niezwykle klimatyczny jarmark w berlińskiej dzielnicy Spandau albo jarmark na Potsdamer Platz, gdzie można zrobić nie tylko świąteczne zakupy, ale także spróbować sportów zimowych.
Bezpieczeństwo na jarmarkach w Berlinie
Berlińczycy wciąż mają w pamięci tragedię, jaka wstrząsnęła całym krajem, kiedy to 19 grudnia 2016 roku islamski terrorysta wjechał skradzioną ciężarówką na jeden z jarmarków. Od tej pory na większości jarmarków panują rygorystyczne obostrzenia związane z bezpieczeństwem – nikogo nie dziwią wzmożone patrole służb czy betonowe zapory, które uniemożliwiają wjechanie na jarmarki. Na Breitscheidplatz w Berlinie znajduje się poruszający pomnik upamiętniający ofiary tamtej tragedii – złota rysa biegnąca przez kilkanaście metrów przez chodnik na miejscu zamachu. Zginęło wówczas 13 osób, w tym Polak, kierowca ciężarówki.
Czytaj też:
Najpiękniejsze jarmarki świąteczne 2023 w Europie. Wiemy, kiedy ruszająCzytaj też:
Sylwester pod palmami? Ten kraj ma konkurencyjne ceny i bogatą ofertę