Dla jednego śmieć, dla innego skarb. To powiedzenie najlepiej pasuje do tego, co wydarzyło się w stolicy stanu Georgia, Atlancie w USA. Blisko 20 metrów pod taflą Oceanu Atlantyckiego leżą puste wagony metra. Ich pasażerami są teraz ciekawskie ryby, żółwie morskie i koralowce.
W grudniu ubiegłego roku wycofane z eksploatacji wagony zostały rozmieszczone u wybrzeży miasta Savannah w ramach projektu Departamentu Zasobów Naturalnych amerykańskiego stanu Georgia. Wcześniej oczyszczono je z niebezpiecznych materiałów, sprawdziła je też straż przybrzeżna.
Rafa koralowa i zagrożone żółwie w wagonach
Podczas pierwszego nurkowania w tym rejonie zaobserwowano dużą ilość koralowców, które zaczęły porastać wagony oraz dziewięć gatunków ryb łownych. Biolodzy morscy są zachwyceni takim obrotem spraw.
„Sztuczna rafa wygląda świetnie. Skala przyrostu koralowców i aktywność dzikich zwierząt morskich wygląda obiecująco” – powiedział Cameron Brinton, biolog morski z DNR's Coastal Resources Division.
„Można zauważyć, że jeden z dachów wagonów kolejowych zawalił się, co jest typowe i z czasem zobaczymy więcej zmian w wagonach kolejowych, ponieważ stają się one częścią niezbędnego siedliska morskiego dla stworzeń morskich, w tym popularnych ryb i zagrożonych żółwi morskich” – dodał Brinton.
Miejsce niebezpieczne dla nurków
Naukowcy zniechęcali jednak do nurkowania w tym rejonie.
Departament DNR ostrzegł przed niebezpieczeństwem dla nurków, którzy chcieliby podpłynąć do zatopionych wagonów, ponieważ rafy zostały zbudowane „głównie w celu stworzenia siedlisk rybackich i zapewnienia możliwości wędkowania na morzu”. Wraki i inne materiały rafowe z czasem stają się niestabilne i zawalają się.
„Dla nurków zaplątanie się i uwięzienie to realne zagrożenia, które są nieuchronnie związane ze sztucznymi strukturami rafowymi” —zaznaczono.
Prognozy dla naturalnych raf koralowych nie są optymistyczne. Ocenia się, że z powodu ocieplenia i zakwaszenia oceanów do 2100 roku prawie wszystkie mogą zostać zniszczone. W ciągu najbliższych 20 lat podobny los może spotkać aż 70-90 proc. raf.
Czytaj też:
Grzyb, kosmita, czy rafa koralowa? Niesamowite zdjęcia podbijają siećCzytaj też:
9 zakazanych miejsc, do których turyści nie wejdą. Niektóre mają mroczne historie