„Mazury Mazowsza”, czyli Pojezierze Gostynińskie znajduje się między Gąbinem, Gostyninem, a Włocławkiem, na lewym brzegu Wisły. Okolica obfituje nie tylko w piękne jeziora i widoki, ale też ciekawe atrakcje turystyczne. To idealne miejsce na wycieczkę o każdej porze roku. Mieszkańcy Warszawy i okolic dotrą tam samochodem w około dwie godziny. Bliżej mają mieszkańcy Włocławka i Płocka.
Pojezierze Gostynińskie niczym Mazury
Choć miłośnikom Mazur trudno wyobrazić sobie, że jakiekolwiek miejsce w Polsce może je przypominać, okazuje się, że okolice Gostynia chowają w sobie namiastkę królestwa wielkich jezior. Turyści wypoczywają nad nimi bardzo chętnie. Z kolei filmowcy nad wieloma, nagrywali zdjęcia do swoich produkcji.
Pojezierze Gostynińskie tworzy około 60 jezior w samym Gostyninie oraz całej gminie. Najdłuższy i wyjątkowy ciąg, biegnący przez całe pojezierze, tworzą jeziora: Wikaryjskie, Widoń, Wójtowskie Małe, Wójtowskie Duże, Lubiechowskie, Krzewent, Goreńskie, Skrzyneckie i dalej: Radziszewskie, Czarne, Główki, Przytomne, Czarne i Kocioł. Jak widać, ich ilość jest naprawdę imponująca.
Nie wszyscy turyści zdają sobie sprawę z miejscowego – tak bogatego – centrum natury. Wspomniane akweny bardzo różnią się od siebie m.in. wielkością czy głębokością. Niektóre z nich słyną z wyjątkowo czystej wody. Ważną częścią pojezierza jest też jezioro Zdworskie, czyli największy naturalny zbiornik wodny na terenie całego województwa mazowieckiego. W jego okolicy znajduje się wiele ośrodków wypoczynkowych.
„Mazowieckie Mazury” to też m.in. obszary Gostynińsko-Włocławskiego Parku Krajobrazowego, w skład którego wchodzi 13 rezerwatów chroniących unikalne gatunki roślin i zwierząt. Całe pojezierze jest też jedynym w województwie mazowieckim fragmentem krajobrazu polodowcowego.
Atrakcje „mazowieckich Mazur”
Poza wspomnianymi jeziorami, niewątpliwymi atrakcjami Pojezierza Gostynińskiego są wysokie wzgórza, wały i zagłębienia bezodpływowe. Duża część okolicznych terenów porośnięta jest przez lasy, ale nie brakuje też plaż i stref relaksu. Na najwięcej atrakcji można liczyć latem, wtedy przyjezdni rozchwytują miejscowe domki letniskowe i ośrodki wczasowe.
Turyści wypoczywający w okolicy powinni zwiedzić także centrum Gostynia m.in. rynek z klasycznym ratuszem. Z tego miejsca łatwo dotrzemy do Osetnicy, Helenowa czy Lucienia. Jeśli zastanawiacie się, gdzie udać się najlepiej, warto zwrócić uwagę na upodobania odwiedzających. Ci doceniają przede wszystkim wypoczynek nad jeziorami Bratoszewo, Białe, Sumino, Lucieńskie oraz Przytomne. Przy Białym można liczyć na prywatne plaże.
Gdy już znajdziemy się w okolicy pojezierza, możemy korzystać ze spacerów, ścieżek rowerowych, a także sportów wodnych. Zimą liczba atrakcji będzie ograniczona, ale okolica nadal zachwyci wszystkich pięknymi widokami.
instagramCzytaj też:
To jedna z najpiękniejszych wsi w Polsce. Dojedziesz do niej w 25 minut z ZakopanegoCzytaj też:
To jedno z najlepszych miejsc na kulig w Polsce. Jest idealne na ferie zimowe