Polscy emeryci planujący podróże pociągiem często zastanawiają się, jaka zniżka na bilety im przysługuje. W polskich pociągach możemy wybrać pomiędzy zniżką dla seniora a zniżką dla emeryta i rencisty. Okazuje się, różnica pomiędzy tymi ulgami jest istotna, a pomyłka może kosztować nas nawet kilkaset złotych. Radzimy, jak jej uniknąć.
Zniżka dla seniora
Wszystkie osoby po 60. roku życia (również te posługujące się zagranicznym obywatelstwem) podróżujące pociągami Polskich Kolei Państwowych (TLK, Intercity, EIC Express Intercity oraz EIP Pendolino) mogą skorzystać ze stałej zniżki wynoszącej minus 30 procent od ceny bazowej bilety w 1. i 2. klasie. Oznacza to, że z tytułu przysługującej nam zniżki nie otrzymamy dodatkowej ulgi, jeżeli bilet na wybraną trasę już znajduje się w promocji Super Promo, Promo Plus, Promo 45 i Promo 30. Zniżka dla seniora nie obowiązuje również w przypadku tras międzynarodowych polskiego przewoźnika, podczas wyboru oferty „Biletu rodzinnego” ani oferty „Taniej z bliskimi”. Aby skorzystać ze zniżki dla seniora, należy podczas przejazdu pokazać ważny dowód osobisty lub paszport.
W przypadku biletów jednorazowych w kolejach regionalnych podróżni po 60. roku życia mogą liczyć na zniżki od 25 procent (Koleje Wielkopolskie, Koleje Dolnośląskie), 30 procent (Arriva, Koleje Małopolskie, Koleje Śląskie) i 35 procent w Kolejach Mazowieckich.
Zniżka dla emeryta
Drugą możliwością jest wybór zniżki dla emeryta lub rencisty, która wynosi minus 37 proc. od ceny biletu, niezależnie od obowiązującej promocji przewoźnika. Skorzystamy z niej jedynie w klasie drugiej na przejazdach krajowych pociągami Intercity i TLK (z wyłączeniem Pendolino i Express InterCity). Jak czytamy na stronie przewoźnika, ulga dla emerytów i rencistów może być wykorzystana tylko podczas dwóch przejazdów w roku kalendarzowym na podstawie specjalnego zaświadczenia podlegającego ścisłej kontroli konduktora. Emeryci i renciści oraz ich współmałżonkowie, na których pobierane są zasiłki rodzinne, powinni przedstawić dowód osobisty oraz zaświadczenie wydane przez jeden z wymienionych niżej organów:
- Terenowe jednostki Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów,
- Regionalne komisje emerytów i rencistów NSZZ „Solidarność”,
- Niezależny Krajowy Związek Zawodowy w Polsce „Solidarność Weteranów Pracy”,
- Zarząd Główny i oddziały terenowe Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów „Solidarność – 80”,
- Wojewódzkie i regionalne rady weteranów pracy Ogólnopolskiego Porozumienia,
- Niezależny Związek Przyszłych i Obecnych Emerytów i Rencistów „Weterani”,
- Oddziały wojewódzkie Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych,
- Zarządy i koła Związku Byłych Żołnierzy Zawodowych i Oficerów Rezerwy Wojska Polskiego,
- Okręgowe sekcje emerytów i rencistów Związku Nauczycielstwa Polskiego,
- Związek Zawodowy Pracowników Najwyższej Izby Kontroli,
- Komisję Krajową i zarządy regionów Chrześcijańskiego Związku Zawodowego,
- „Solidarność” im. Księdza Jerzego Popiełuszki,
- Zarządy wojewódzkie Związku Emerytów i Rencistów Pożarnictwa Rzeczypospolitej Polskiej,
- Oddziały wojewódzkie Związku Żołnierzy Ludowego Wojska Polskiego,
- Terenowe jednostki Krajowego Związku Emerytów i Rencistów Służby Więziennej.
Zaświadczenie okazuje się wraz z dowodem osobistym lub innym dokumentem umożliwiającym stwierdzenie tożsamości osoby uprawnionej.
Jeżeli nie posiadamy odpowiedniego dokumentu, konduktor może nałożyć karę za brak ważnego biletu lub poprosić o zakup nowego biletu z odpowiednią zniżką (w przypadku osób powyżej 60. roku życia będzie to bilet zniżką dla seniora, a w przypadku młodszych – bilet normalny). Niewykorzystany bilet PKP możemy reklamować z tytułu wyboru niewłaściwej zniżki, jednak otrzymany zwrot środków będzie niższy o 15 procent od ceny pierwotnego biletu.
Czytaj też:
Tu seniorzy spędzą najlepszy urlop w sanatorium. TOP 5 uzdrowisk w PolsceCzytaj też:
PKP rusza z wielką promocją. Bilety międzynarodowe kupimy za ułamek ceny