São Paulo, najbogatszy i najbardziej zaludniony stan Brazylii, w zeszłym roku stanął na szczycie niechlubnego rankingu. To właśnie tu doszło do rekordowej liczby 43 817 ataków skorpionów, które znalazły idealne miejsce do rozmnażania się w dużych miastach. Naukowcy nie mają dobrych wiadomości. Uważają, że ludzie powinni się do tego przyzwyczaić, gdyż „szkodników przyszłości” w miastach będzie więcej za względu na pogłębiające się zmiany klimatyczne.
Skorpiony atakują na potęgę
„Pewnego razu udało nam się schwytać ponad 40 skorpionów w tym samym miejscu” – powiedziała EFE Gisele Dias, weterynarz i koordynatorka ds. nadzoru nad wypadkami z udziałem trujących zwierząt w Ministerstwie Zdrowia w São Paulo.
W stanie São Paulo, który liczy około 46 milionów mieszkańców i ma populację podobną do populacji takich krajów jak Argentyna czy Hiszpania, nie odnotowano tak wielu użądleń skorpionów od 1988 r., czyli roku, w którym zaczęto je w ogóle liczyć. Od 2017 r. w regionie rośnie tendencja do wypadków z udziałem jadowitych zwierząt, nie tylko skorpionów.
„Plaga przyszłości”
Gladyston Costa z instytutu naukowo-badawczego Butantan uważa, że wzrost liczby ataków żółtych skorpionów, gatunku najczęściej występującego w mieście, jest powiązany z cechą, która pozwala mu „rozmnażać się samotnie, bez potrzeby posiadania kolejnego skorpiona”. Dlatego jego zdaniem tak będzie wyglądała „plaga przyszłości”.
Z tego powodu administracja São Paulo prowadzi działania, takie jak inspekcja i chwytanie tych zwierząt w dzielnicach, które zostały sklasyfikowane jako obarczone ryzykiem występowania i ataków. Jednocześnie promowane są kampanie uświadamiające ludzi.
Pracownik baru, który wolał pozostać anonimowy, podszedł do zespołu szukającego skorpionów w mieście i powiedział, że w lokalu „kilka razy” znajdował przedstawicieli tego gatunku. Po krótkiej inspekcji naukowcy wykryli, że zwierzęta mogły przedostać się do knajpy spod drzwi lub przez rury nieposiadające siatek, co jest jedną z najczęstszych dróg przedostawania się tych zwierząt do wnętrza.
Chociaż pierwotnie znajdowano je na zalesionych obszarach sąsiedniego stanu Minas Gerais, Costa zwraca uwagę, że ostatecznie skorpiony przybyły do dużych miast „przewożone ciężarówkami z warzywami, drewnem opałowym i materiałami budowlanymi”. I zostały. Na obszarach zurbanizowanych znalazły źródło schronienia, głównie w rurach i kanałach ściekowych, oraz pożywienia, gdyż żywią się głównie karaluchami.
Do problemu przyczyniają się zmiany klimatu, ponieważ „wraz ze wzrostem temperatury zwiększa się dostępność pożywienia dla zwierząt”.
Czytaj też:
Turystka opublikowała przerażający film z wakacji. Tak wygląda „ściana pająków”.Czytaj też:
Leśnicy ostrzegają przed żmijami. Groźne gady coraz chętniej wychodzą na szlaki