Tyczki szlakowe to część górskiej infrastruktury, który okazuje się wyjątkowo ważna podczas trudnych warunków pogodowych. Potrafią wskazać drogę zagubionym wędrowcom, a w skrajnych przypadkach nawet uratować w ten sposób życie.
Turyści niszczą tyczki szlakowe?
Babiogórski Park Narodowy, chcąc zadbać o bezpieczeństwo odwiedzających go turystów, postanowił uzupełnić brakujące tyczki kierunkowe na szlakach graniowych. Jak podkreślono, zostały one dodatkowo „zakotwiczone” poprzeczną deską.
Niestety, pod koniec września w sieci pokazano już zdjęcia z porozrzucanymi tyczkami. Chciałoby się wierzyć, że to natura, jednak pracownicy BPN nie mieli złudzeń. „Siła wiatru nie jest w stanie ich przewrócić, jedynie siła mięśni ludzkich” – podkreślali we wpisie w mediach społecznościowych.
Babiogórski Park Narodowy apeluje
W tej samej wiadomości zwrócono się z prośbą do odwiedzających, by nie usuwali wspomnianych tyczek z kamiennych kopców. Są one jedynym wyznacznikiem szlaku w trakcie zimy, która w górskich rejonach nadejdzie szybciej niż w innych częściach kraju. „Dla dobra turystów i ich bezpieczeństwa prosimy o pozostawienie ich w kamiennych kopcach” – czytamy.
„Szanujmy wspólną przestrzeń i dbajmy o bezpieczeństwo na szlakach. To, co dla jednych może być drobną przeszkodą, dla innych może uratować życie w trudnych warunkach zimowych” zaapelowano.
Czytaj też:
Tragiczny weekend w Tatrach. Dwie ofiary trudnych warunków w polskich górachCzytaj też:
Uwielbiana przez turystów plaża znów otwarta. Władze ustaliły nowe zasady