W poniedziałek 11 listopada wypada rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę. To ważne święto narodowe, które jest dniem wolnym od pracy. Warto to wykorzystać i już na początku weekendu wybrać się, na krótką wycieczkę. We wspomnianym terminie odbywają się też obchody Dnia Świętego Marcina. Z tej okazji wyjątkowo będzie w Poznaniu.
Dzień Świętego Marcina. Takie atrakcje zaplanowano
Dzień Świętego Marcina to głównie obchody religijne ku czci Marcina z Tours, patrona m.in. hotelarzy, jeźdźców, kowali, krawców, młynarzy, tkaczy, podróżników czy więźniów. W Polsce wspomniana postać silnie kojarzona jest z Poznaniem, bowiem uznano ją za patrona tego miasta. Miejskie obchody 11 listopada urozmaicano tam pieczeniem słynnych rogali z białym makiem, które stały się lokalnym przysmakiem.
Wspomniany dzień od lat obchodzony jest w Poznaniu bardzo hucznie. Oczywiście podobnie świętuje się też w wielu innych miejscach na świecie. Przygotowywane są specjalne atrakcje dla miejscowych i turystów.
Jeśli zastanawiacie się, co zrobić w nadchodzący dłuższy weekend, to city brak na terenie Wielkopolski, może być ciekawym rozwiązaniem. Przy okazji warto pamiętać, że PKP oferuje specjalne zniżki na wiele podróży – kupując bilety na niektóre trasy, można zapłacić mniej, promocje czekają, chociażby na seniorów.
Poznań 11 listopada. Będzie się działo
W Poznaniu zapowiedziano Dni Świętomarcińskie, które organizuje Centrum Kultury „Zamek”. Impreza co roku wygląda nieco inaczej, tak aby przyjeżdżający na miejsce mogli liczyć na efekt zaskoczenia. Nie zabraknie tradycyjnych rogali czy obchodów Narodowego Święto Niepodległości, ale to nie wszystko.
Stały element obchodów, to korowód ze świętym Marcinem w stroju rzymskiego legionisty w otoczeniu szczudlarzy, muzyków, machin i platform. W paradzie zawsze znajduje się co najmniej kilkaset osób, dlatego należy być przygotowanym na tłumy.
W centrum miasta nie zabraknie plenerowej sceny. Na niej prezydent Poznania przekaże św. Marcinowi klucz do bram miasta, co jest symbolicznym sygnałem do rozpoczęcia radosnego świętowania. Na końcu można liczyć na pokaz fajerwerków.
W tym roku 11 listopada wypada okrągła 30. rocznica tych obchodów. Zapowiedziano koncerty na scenie przy Parku Adama Mickiewicza, animacje i warsztaty, seanse kinowe czy powstanie specjalnych stref i stoisk. Uroku dodadzą instalacje świetlne, kolorowe ozdoby, wystawy i wiele innych.
Czytaj też:
Świętego Marcina to nie tylko rogale i pieczone gęsi. Historia świętomarcińskich tradycjiCzytaj też:
Spędziłam w Poznaniu 24 godziny. Przez jedną rzecz miasto traci teraz urok